Papa Leoni VII ( l. ?, Roma - v. 13 korrik 939, ) ishte papa i 126 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më dhe deri më 13 korrik 939. Paraardhës i tij ishte papa Gjoni XI, ndërsa pasardhësi papa Stefani VIII.

Papa Leoni VII
Leone VII
papa i 126 i Kishës Katolike
Shenjtërimi 3 janar 936
Fundi papatit 13 korrik 939
Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
Paraardhësi papa Gjoni XI
Pasardhësi papa Stefani VIII
Lindja Roma, ?
Vdekja 13 korrik 939
Varrimi Bazilika e Shën Pjetrit

Shiko edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

ReferimeRedakto

  1. ^ * Stampa:En Leoni VII - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Gjoni XI
Papë
13 korrik 939
Pasardhësi 
papa Stefani VIII