Libri i Gjelbërt (arab. الكتاب الأخضر) është libër i shkruar nga udhëheqësi libian Muamer el Gadafi, në të cilën ai shpreh filozofinë e tij politike. Herën e parë është botuar në vitin 1975 dhe përbëhet prej tre pjesëve:

  • Zgjidhja e problemit të demokracisë – pushteti i popullit
  • Zgjidhja e problemit ekonomik – socializmi
  • Bazat shoqërore të Teorisë së Tretë Universale

Shiko dheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

  Commons: The Green Book – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale