Lilongwe është kryeqyteti i Malavisë. Më 2015, qyteti ka pasur 1,077,116 banorë. Qyteti ndodhet afër Mozambikus dhe Zambisë.

Lilongwe
Qytet
Pamje nga Lilongwe
Pamje nga Lilongwe
Popullsia
 • Gjithsej1.077.116
Faqja zyrtarewww.llcitycouncil.org

DemografiaRedakto

Year Population
1966 19,425
1977 98,718
1987 223,318
1998 440,471
2008 674,448
2015 1,077,116

NdarjaRedakto

Lilongwe ndahet në qytet të ri dhe në qytet të vjetër.

TransportimiRedakto

 
Autobusi që të dërgon nga Lilongwe në Johannesburg

AeroportiRedakto

Aeroporti ndodhet në veri të qytetit, 20 kilometra nga qendra e qytetit.

AutobusatRedakto

Në qytet ka autobusa nga Lilongwe në Balyntra, Zomba, Kazungu dhe në Mzuzu.

TreniRedakto

Në Lilongwe, ka tren që shkon në perëndim të Zambiasë dhe në lindje së Salima.

EdukimiRedakto

Lilongwe ka 38 shkolla private dhe 66 shkolla publike me 103,602 nxënësa. Poashtu ka 29 shkolla të mesme me 30,795 studenta.

BinjakëzimetRedakto