Lilongwe është kryeqyteti i Malavisë. Më 2015, qyteti ka pasur 1,077,116 banorë. Qyteti ndodhet afër Mozambikus dhe Zambisë.

Lilongwe
Qytet
noform
Pamje nga Lilongwe
Vendndodhja
Lilongwe is located in Malavi
Lilongwe
Lilongwe

Koordinatat: 13°59′J 33°47′L / 13.983°J 33.783°L / -13.983; 33.783

Administrimi
Shteti Flamuri Malavi
Rajoni Rajoni qendror
Kryetari i Bashkisë Willie Chipondera
Sipërfaqja dhe popullsia
Lartësia 1,050 m (m.n.d.)
Popullsia 1,077,116 banorë
Dendësia 1,479 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore CAT [Coordinated Universal Time
Faqja Zyrtare www.llcitycouncil.org

DemografiaRedakto

Year Population
1966 19,425
1977 98,718
1987 223,318
1998 440,471
2008 674,448
2015 1,077,116

NdarjaRedakto

Lilongwe ndahet në qytet të ri dhe në qytet të vjetër.

TransportimiRedakto

 
Autobusi që të dërgon nga Lilongwe në Johannesburg

AeroportiRedakto

Aeroporti ndodhet në veri të qytetit, 20 kilometra nga qendra e qytetit.

AutobusatRedakto

Në qytet ka autobusa nga Lilongwe në Balyntra, Zomba, Kazungu dhe në Mzuzu.

TreniRedakto

Në Lilongwe, ka tren që shkon në perëndim të Zambiasë dhe në lindje së Salima.

EdukimiRedakto

Lilongwe ka 38 shkolla private dhe 66 shkolla publike me 103,602 nxënësa. Poashtu ka 29 shkolla të mesme me 30,795 studenta.

BinjakëzimetRedakto