LinkedIn (/lɪŋktˈɪn/) është një shërbim biznesi dhe punësimi që operon nëpërmjet internetit dhe aplikacioneve. Themeluar më 28 dhjetor 2002[3] dhe i nisur më 5 maj 2003,[4] përdoret kryesisht për komunikim profesional , duke bërë të mundur që punëdhënësit të postojnë vende të lira pune dhe punëkërkuesit të postojnë CV-të e tyre. Që nga viti 2015, shumica e të ardhurave të kompanisë kanë ardhur nga shitja e informacioneve të anëtarëve të sajrekrutuesve dhe shitësve profesionist.[5] Që nga marsi i vitit 2019, LinkedIn kishte 610 milionë anëtarë të regjistruar në 200 vende të botës.

Linkedin
LinkedIn Logo 2013.svg
Webfaqja www.linkedin.com
Regjistrim e detyruar
Gjuha(t) e gjendshme [Shumëgjuhësh]] (24)
përdoruesit 590 milion antarë (Tetor 2018)[1]
Lëshuar më 5 maj 2003
Alexa rank 26 (shkurt 2019)[2]
Gjendja e tanishme Aktive

LinkedIn bën të mundur që anëtarët (si punëmarrësit dhe punëdhënesit) të krijojnë profile dhe "lidhje" me njëri-tjetrin në një rrjet social në internet i cili mund të krijoj marrëdhënie profesionale reale. Anëtarët mund të ftojnë cilindo (anëtar ekzistues ose jo) të lidhet me to.[6] Që nga dhjetori 2016 ajo ka qenë në pronësi të plotë të Microsoft. LinkedIn ka marr pjesë në International Safe Harbor Privacy Principles të BE- së.[7]

ReferimetRedakto

  1. ^ "Linkedin, About Us, Statistics". Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Linkedin.com Traffic, Demographics and Competitors - Alexa". www.alexa.com (në anglisht). Marrë më 4 shkurt 2019.
  3. ^ "Linkedin: A Short Historical Review". Tiki-Toki. Arkivuar nga origjinali origjinali më 27 prill 2016. Marrë më 24 prill 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "LinkedIn – About". LinkedIn Corporation. 2015. Marrë më 5 mars 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Nicholas Lemann (12 tetor 2015). "Reid Hoffman's Big Dreams for LinkedIn". The New Yorker. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "Account Restricted | LinkedIn Help Center". Help.linkedin.com. 20 dhjetor 2013. Marrë më 6 tetor 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ "EU Data Transfers | LinkedIn Help". www.linkedin.com (në anglisht). Marrë më 2017-12-21.