Liqeni i Zemrës (shqip: Liqeni i Zemrës) është një liqe malor në Kosovë, i cili ndodhet rreth 400 metres (1,312 ft) nga kufiri me Shqipërin. Liqeni gjendet në Bjeshkët e Nemuna në lartësin mbidetare prej 2,539 metres (8,330 ft) afër Majës Gusan. Për kah pamja dhe forma e tij, Liqeni i Zemrës i ngjan Liqenit të Gjeravicës. Ai ka një gjatësi maksimale prej 150 metres (492 ft) dhe një gjerësi maksimale prej 120 metres (394 ft). Ai është i rrethuar edhe me shumë liqene tjera më të vegjël. [1] [2] [3]

Liqeni i Zemrës
Liqeni i Zemrës is located in Earth
Liqeni i Zemrës
Liqeni i Zemrës (Earth)
VendiBjeshkët e Nemuna
Koordinatat42°31′49″N 20°07′14″E / 42.5302°N 20.1205°E / 42.5302; 20.1205
Shtetet e pellgutKosova Kosova
Gjatësia maks.Stampa:Infobox sipërfaqe ujore/convert
Gjërësia maks.Stampa:Infobox sipërfaqe ujore/convert
Lartësia e sipërfaqesStampa:Infobox sipërfaqe ujore/convert

Shih edhe Redakto

Lidhje të jashtme Redakto

Referime Redakto

  1. ^ "Liqeni zemër pa fund". Arkivuar nga origjinali më 7 janar 2020. Marrë më 30 gusht 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Liqeni i Zemres - Kosove
  3. ^ Max Bosse, Kathrin Steinweg: Peaks of the Balkans (Rother Wanderführer). Bergverlag Rother, München 2016, ISBN 978-3-7633-4491-8, S. 126.