Llazar Siliqi (1924–2001) ka qenë partizan dhe poet shqiptar.[1] Si poet u ndikua nga Majakovski.[2]

Biografia

Redakto

Siliqi lindi në Shkodër, bir i poetit Risto Siliqi.[3] Ndoqi gjimnazin e përgjithshëm të qytetit, por maturën e bëri në liceun klasik Illyricum, ku u diplomua më 1942.[4] Ai qe partizan në  rezistencën shqiptare gjatë Luftës së dytë Botërore, dhe është arrestuar dhe internuar në një kamp përqendrimi Nazist në Prishtinë, sot pjesë e Kosovës.

Siliqi ishte libretisti i operës së parë shqiptare, Mrika, të kompozuar nga Prenkë Jakova,[5] si edhe i operës Gjergj Kastrioti Skënderbeu (Skënderbeu) që u përfundua në 1969, një vepër epike-heroike për të përkujtuar 500 vjetorin e vdekjes së Skënderbeut, heroit kombëtar të Shqipërisë, me muzikë nga gjithashtu nga Prenkë Jakova.[6]

Siliqi është i njohur edhe për poemën epike Prishtina (Prishtinë) e 1949, e dedikuar kujtimeve të kampit të përqendrimit të Prishtinës gjatë Luftës së dytë Botërore,[7] dhe për skenarin i filmit Komisari i Dritës, i vitit 1966.[8]

Një kohë të gjatë anëtar i Lidhjes shqiptare të Shkrimtarëve dhe Artistëve, si dhe Sekretar i saj per Artet Figurative. Gjithashtu, ai mori pjesë në Kongresin e Drejtshkrimit të vitit 1972, ku u standardizuan rregullat e gjuhës shqipe, dhe ishte një nga nënshkruesit.[9]

Vepra të tjera

Redakto
 • Mësuesit dhe Atit: Poezi dhe prozë shqipe kushtuar emrit të J. V. Stalinit, si bashkë-redaktor, Tiranë: Ndërmarrja shtetërorre e botimeve, 1953.
 • Mësuesi, Tiranë: Ndërmarrja shtetërorre e botimeve, 1955.
 • Thirrja e zemrës, Tiranë: Ndërmarrja shtetërorre e botimeve, 1957.
 • Kangët nuk mbeten kurr të pakëndueme! Tiranë: "Naim Frashëri" të vitit 1959.
 • Ringjallje: poemë, Tiranë: "Naim Frashëri", 1960.
 • Kangë entuziaste, Tiranë: "Naim Frashëri" 1962.
 • Bashkëkohor shqiptar prozës, Tiranë: "Naim Frashëri", 1963.
 • Kalorësi i lirisë: poemë dramatike, Tiranë: "Naim Frashëri", 1967.
 • Nga porti i ri deri ku vlon malsia, Tiranë: "Naim Frashëri" të vitit 1967.
 • Festë, Tiranë: "Naim Frashëri", 1970.
 • Kru zemra flet, si bashkë-redaktor, Tiranë: "Naim Frashëri" më 1970.
 • Poemë për gruan shqiptare , Tiranë: Këshilli i Përgjithshëm i Grave në Bashkimin e Shqipërisë, të vitit 1972.
 • Poema e dritës, Tiranë: "Naim Frashëri" të vitit 1972.
 • Heshtja që flet, Prishtinë: Rilindja, 1972.
 • Ju flet Tirana, Tiranë: "Naim Frashëri", 1974.
 • Poezia Shqipe, Tiranë: "Naim Frashëri", 1976.
 • Përpara historisë Tiranë: "Naim Frashëri", 1979.
 • Për ty zemra na këndon: antologji poetike për partinë, si bashkë-redaktor, Tiranë: "Naim Frashëri", 1981.

Referime

Redakto
 1. ^ Jean Albert Bédé; William Benbow Edgerton, red. (1980), Columbia Dictionary of Modern European Literature (bot. 2), New York: Columbia University Press, fq. 13, ISBN 9780231037174, OCLC 6421461 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Emra të shumëfishtë: lista e redaktorëve (lidhja)
 2. ^ Arshi Pipa (1978), Albanian literature, social perspective, Albanische Forschungen, Harrassowitz, fq. 181, OCLC 5281689 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Llazar Siliqi", L'Europa letteraria, artistica, cinematografica, Rome: Edizioni Rapporti Europei, 34: 114, 1965, ISSN 0531-2329, OCLC 5313001, ..Llazar Siliqi, figlio del poeta e patriota Risto Siliqi. Nato nel 1924 a Scutari,... {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Kurti, P. Donat (2003) [1965]. Provinça Françeskane Shqiptare. Shkodër: Botime Françeskane. fq. 263. ISBN 99927-789-1-1. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ Temali, Albana. "OPERA E PARE SHQIPTARE "MRIKA"". Promotema. Arkivuar nga origjinali më 7 prill 2009. Marrë më 5 tetor 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Music of Albania", Brio, United Kingdom Branch, International Association of Music Libraries, 30–31: 92, 1993, ISSN 0007-0173, OCLC 1537097 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Albania Today, 1981, fq. 38, ISSN 0044-7072, OCLC 1661316, One of the poetical works written in this period is the poem «Prishtina" by Llazar Siliqi, a militant poet participant in the resistance against fascism, ex-internee of the nazi concentration camp of Prishtina in Kosova. {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ Abaz Hoxha (1987), Filmi artistik shqiptar, 1957-1984: filmografi, vëll. 2, Shtëpia Botuese "8 Nëntori", fq. 32, ISBN 9789992719145, OCLC 32511693 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ Kastriot Myftaraj (30 korrik 2012), Biografia e fshehur e delegatëve të Kongresit të Drejtshkrimit të vitit 1972 [The hidden biography of the delegates of the Congress of Orthography of 1972], Telegraf, fq. 10–11, arkivuar nga origjinali më 12 korrik 2013 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)