Lleida është një komunëSpanjë, e vendosur në qarkun Segrià, të provincës Lleida, në Katalonia. Lleida ka 138,416 hab. banorë (2011), dhe përfshinë një sipërfaqe prej 211.7 km2.

Lleida
Komunë
noform
La Seu Vella cathedral in Lleida
Stema_figuraFlag of Lleida.svg
Vendndodhja
Lleida is located in Spanjë
Lleida
Lleida

Koordinatat: 41°37′0″V 0°38′0″L / 41.61667°V 0.63333°L / 41.61667; 0.63333

Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Kom. autonom  Katalonia
Provinca Lleida
Qarku Segrià
Kryetari i Bashkisë Angel Ros i Domingo
Partia PSC
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 211.7 km2
Lartësia 155 m (m.n.d.)
Popullsia 138,416 hab. banorë
Të dhëna të tjera
Themelimi 6th century BC
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 25001-25007
Prefiksi 34 (Spain) + 973 (Lleida)
Koordinatat 41° 37′ 0″ Veri

0° 38′ 0″ Lindje

Faqja Zyrtare www.paeria.cat

ReferimetRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto