Lleida është një provincë e komunitetit autonom Katalonia, në Spanjë. Lleida ka një popullsi prej 440,915 banorë, dhe përfshinë një sipërfaqe prej 12,150 km2.

Provinca Lleida
Província de Lleida (katalonisht)
Provincia de Lhèida (oksitanisht)
Provincë
Stema_figura
Stema
Bandera de la provincia de Lérida.svg
Flamuri
Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Komuniteti Autonom  Katalonia
Kryeqyteti Lleida
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 12,150 km2
Popullsia 440,915 banorë (2013 [1])

ReferimetRedakto

  1. ^ Population Figures referring to Municipal Register 1 January 2013 - Instituto Nacional de Estadística. (National Statistics Institute)

Lidhje të jashtmeRedakto