Lojërat olimpike verore 2016

Lojrat Olimpike Verore 2016 (portugalisht: Jogos Olímpicos de Verão de 2016),[1] zyrtarisht të njohur si Lojërat e XXXI të Olimpiadave, dhe i njohur zakonisht si Rio 2016, janë ngjarje të mëdha ndërkombëtare multi-sportive që do të mbahet në Rio de Janeiro, Brazil, nga 5 gusht deri 21 gusht në vitin 2016. Pritet një rekord i shteteve pjesëmarrëse dhe medaljeve. 

Me 306 grupe medalje, lojërat do të shfaqë 28 Olimpike sportive — duke përfshirë rugby merr shtatë çifte dhe golf, të cilat janë shtuar nga Komiteti Olimpik Ndërkombëtar në vitin 2009. Këto ngjarje sportive do të zhvillohet në 33 vende në ushtri qytet dhe përveç kësaj në 5 vende në qytetet e São Paulo (Brazil është qyteti më i madh), Belo Horizonte, Salvador, Brasília (Brazil kapitale), dhe Manaus.[2]
Më shumë se 10,500 atletë nga 206 shtete anëtare të Komiteteve Olimpike Kombëtare (NOCs), duke përfshirë nga Kosovën dhe Sudanin Jugor për herë të parë, do të marrë pjesë në këtë ngjarje sportive.[2] 

Procesi i zgjedhjes të vendit pritësRedakto

2016  rezultatet[3]
Qyteti NATË Round 1 Round 2 Raundi 3
Rio de Janeiro  Brazil 26 46 66
Madrid  Spanjë 28 29 32
Tokio  Japoni 22 20
Chicago  Shtetet E Bashkuara Të Amerikës 18

Zhvillimi dhe përgatitjaRedakto

 
Harta e Rio de Janeiro treguar konkurrencës objekteve për vitin 2016 Verore Olimpike.
 
Engenhão (Estádio Nilton Santos), vendi i atletikës ngjarjet dhe disa ndeshjeve futbolli.
 
Maracanã Stadium, vendi i hapjes dhe mbylljes ceremoni, përveç në finalen e futbollit.

Shqetësimet mbi përfundiminRedakto

 
Maracanãzinho Gjimnazit, vendi i volejbollit.
 
Rodrigo de Freitas Laguna, vendi i katonazh dhe canoeing.
 
BRT hartë për Olimpiadë.
 
Autobus të Shpejtë Transit në Rio de Janeiro International Airport. Sistemi lidh aeroportin me Olimpike fusha.
 
Rio de Janeiro Metro hartë, që përfshin lidhjen me Olimpike në zonën Barra da Tijuca.
 
Rio de Janeiro Metro.

FinancimiRedakto

Faza I – Aplikanti QytetitRedakto

Të ardhurat Qeverisë Federale Shtetërore E Qeverisë Gjithsej
Fondet Publike R$3,022,097.88 R$3,279,984.98 R$6,302,082.86
Fonde Private R$2,804,822.16
Total I Përgjithshëm R$9,106,905.02

Faza II – Kandidat i QytetitRedakto

Të ardhurat Fondet publike
Qeveria federale R$47,402,531.75
Qeverisa shtetërore R$3,617,556.00
Qeveria komunale R$4,995,620.93
Totali i Përgjithshëm R$56,015,708.68

Të hyrat private

Të ardhurat Fonde Private
EBX R$13,000,000.00
Eike Batista R$10,000,000.00
Bradesco R$3,500,000.00
Odebrecht R$3,300,000.00
Embratel R$3,000,000.00
TAM Airlines1 R$1,233,726.00
Total I Përgjithshëm R$34,033,726.00

InvestimetRedakto

Olimpiada/Qyteti Investimet Publik Private
Parku Olimpik R$5.6 miliardë R$1.46 miliardë lekë R$4.18 miliardë
Transporti Publik R$24 miliardë R$13.7 miliardë R$10.3 miliardë
Total I Përgjithshëm R$29.6 miliard R$15.16 miliardë R$14.48 miliardë

Blerja e biletaveRedakto

 
Futbolli objekteve për vitin 2016 Verore Olimpike.

Pishtar releRedakto

Pishtari rele do të fillojë udhëtimin Brazilian në 3 maj 2016. Pishtari rele do të vizitojnë më shumë se 300 qytete Braziliane (duke përfshirë të gjithë kryqytetet [26] dhe Qarkun Federal Brazilian), pas fazës greke (Olympia deri në Athinë), faza Braziliane fillon në kryeqytetin Brasília, dhe pjesa e fundit që do të mbahet në Rio de Janeiro).[4]

Ceremonia e mbylljesRedakto

Mbyllje e ceremonisë do të ndodhë në Stadiumin Maracanã më 21 gusht 2016.

Shqetësimet dhe kundërshtiveRedakto

Ndotja e ujitRedakto

Virusi ZikaRedakto

ReferencesRedakto

  1. ^ The Brazilian Portuguese pronunciation is [ˈʒɔgos ɔlimˈpikus dʒi vɛˈɾɐ̃w dʒi ˈdojz ˈmiw i dʒezeˈsejz], in Brazil's standard pronunciation.
  2. ^ a b "About Rio 2016 Summer Olympics" Arkivuar 8 shtator 2015 tek Wayback Machine.
  3. ^ "Past Bid Results".
  4. ^ "Goais will be the first state to recive the Rio 2016 Olympic Flame" Arkivuar 18 prill 2015 tek Wayback Machine.