Ludwig Heinrich Edler von Mises (29 shtator 188110 tetor 1973) ishte filozof, ekonomist i Shkollës Austriake, sociolog dhe liberal klasik. U bë një nga figurat më të shquara të Shkollës Austriake të mendimit ekonomik dhe është i mirënjohur për punën e tij mbi “praxeology” (prakseologjinë ?), një studim i veprimit dhe zgjedhjes njerëzore.

Ludwig Heinrich Edler von Mises

Mises emigroi në Shtetet e Bashkuara të Amerikës në vitin 1940 nga frika se nazistët do të hynin në Zvicër, ku edhe jetonte asokohe.

Mendimi i L. von Misesit ka pasur një ndikim të madh mbi lëvizjen libertariane në mes shekullin e 20-të në SHBA.

BiografiaRedakto

Jeta e hershmeRedakto

Ludwig von Mises ka lindur nga prindër hebrenj në qytetin e Lemberg, në Galicia, Austro-Hungarisë (tani Lviv, Ukrainë). Familja e babait të tij Arthur Edler von Mises ishte ngritur në fisnikërisë austriake në shekullin e 19, dhe ishte i përfshirë në ndërtimin dhe financimin e hekurudhave. Nëna Ludwig së, Adele (lindur në Landau), ishte mbesa e Joachim Landau, një deputet i Partisë Liberale të Parlamentit Austriak.

Jeta e Misesit në EvropëRedakto

Puna në SHBARedakto

Kontributet dhe ndikimi në ekonomiRedakto

Lista me vepraRedakto

Referime dhe shënimeRedakto

Lexime të mëtejshmeRedakto

 • Butler, Eamonn, Ludwig von Mises – A Primer, Institute of Economic Affairs (2010)
 • Ebeling, Richard M. Political Economy, Public Policy, and Monetary Economics: Ludwig von Mises and the Austrian Tradition, (London/New York: Routledge, 2010) 354 pages, ISBN 978-0-415-77951-7.
 • Ebeling, Richard M. "Ludwig von Mises: The Political Economist of Liberty, Part I", (The Freeman, May 2006)
 • Ebeling, Richard M. "Ludwig von Mises: The Political Economist of Liberty, Part II", (The Freeman, June 2006)
 • Ebeling, Richard M. "Ludwig von Mises and the Vienna of His Time, Part I", (The Freeman, March 2005)
 • Ebeling, Richard M. "Ludwig von Mises and the Vienna of His Time, Part II", (The Freeman, April 2005)
 • Ebeling, Richard M. "Austrian Economics and the Political Economy of Freedom", (The Freeman, June 2004)
 • Gordon, David (2011-02-23) Mises's Epistemology, Ludwig von Mises Institute
 • Rothbard, Murray N. "Mises. Ludwig Edler von," The New Palgrave: A Dictionary of Economics, 1987, v. 3, pp. 479–80.
 • Shelton, Judy (1994). Money Meltdown: Restoring Order to the Global Currency System. New York, NY: Free Press. fq. 399. ISBN 978-0029291122. OCLC 797359731. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  • Reviewed in: Dornbusch, Rudi (10 korrik 1994). "Money Meltdown". The Washington Post. Arkivuar nga origjinali më 29 mars 2015. Marrë më 25 maj 2013. The hero in this book is Ludwig von Mises. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtmeRedakto