Lumi Po ose Pad (italisht: Po, latinisht: Padus ose Eridanus, në gjuhën e vjetër ligure: Bodincus ose Bodencus, greqisht: Ἠριδανός) është lum në veri të Italisë. Me 652 km është lumi më i gjatë dhe më i madh në Itali, i cili i tëri rrjedh në teritorin italian.

Pozita gjeografike
Lumi Po në Manova

Karakteristikat gjeografike Redakto

Lumi Po rrjedh nga Alpet nga perëndimi kah lindja përgjat fushës së Lombardisë.

Degët Redakto

Nga burimi në drejtim të grykëderdhjes:

Lidhje të jashtme Redakto

  Commons: Lumi Po – Mbledhja e fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale