Lupin III (Japonisht: ルパン三世, Rupan Sansei) është një manga e shkruar dhe ilustruar nga artisti japonez i mangave Monkey Punch në vitin 1967. Ajo ndjek arratisjet e hajdutit Arsène Lupine III, nipit të Arsène Lupine, hajdutit xhentëlmen të serisë së romaneve të Maurice Leblanc.

Lupin III debutoi më 10 gusht 1967 në faqet e Weekly Manga Action, një revistë javore e Futabasha.

Mbi pesëdhjetë vjet pas krijimit të saj, Lupin III mbetet e popullarizuar, me një seri të gjashtë anime që transmetohet në vitin 2018. Pritja kritike e ekskluzivitetit ka qenë kryesisht pozitive në mishërimet e saj të ndryshme, me tërheqjen e personazheve kryesorë që shënohet si faktori kryesor i suksesit të serive.

Duhet shtuar se sezonet e animuar 1, 2 dhe 3 jane dubluar ne shqip.

Lupin III u shkrua dhe ilustrua nga Monkey Punch. Është serializuar nga FutabashaWeekly Manga Action në 94 kapituj nga 10 gusht 1967. Kapituj shtesë të njohur si Lupin III Aventurat e Reja u lëshuan nga 12 gusht 1971.

Monkey Punch filloi botimin e mangës së dytë të Lupin, Shin Lupine III në Weekly Manga Action më 23 qershor 1977 deri në vitin 1981.

Që nga viti 1997 një numër serish mangash janë krijuar nga disa artistë dhe janë lëshuar në disa revista Futabasha. Më 27 gusht 2004, Futabasha hapi Revistën Zyrtare të Lupin III, një botim tremujor i mangës Lupine III nga autorë të ndryshëm.

Yutaka Abe dhe Jirō Maruden prodhuan një adaptim në tre kapituj të programit special Lupine III vs Detective Conan. Nga 25 gusht, ata gjithashtu krijuan një përshtatje manga të Lupine III vs Detektivi Konan: Filmi për revistën Shogakukans Shonen Super Sunday.[1]

Personazhet

Redakto

Lupin III

Redakto


Arsène Lupin III ( ルパン 三 世 Rupan Sansei ?) është një hajdut nga aftësitë e panumërta dhe të pabesueshme, të kërkuar nga policia e gjithë bota.

Ai e pranon se është francez si gjyshi i tij, por me sa duket jeton në Japoni. Vetë Lupin dikur e quante veten "gjysmë japonez, gjysmë francez". Lupin përshkroi veten një ushtar perandorak me një prejardhje të përzier japoneze. Goemon menjëherë u kundërpërgjigj duke thënë se Lupin nuk ishte japonez, por gjithsesi i denjë për respekt. Gjithashtu në Pjesën II, Lupin flet në frëngjisht. Lupin flet shpesh për gjyshin e tij të famshëm dhe babanë e tij, të dy ishin hajdutë. Ai citon gjithmonë këshillat e gjyshit të tij dhe është përpjekur të plotësojë ose përsërisë vjedhjet e bëra nga paraardhësit e tij me një fat të mirë ose të keq.

Lupin është një shofer, motorist dhe pilot i tmerrshëm. Automjetet e tij të preferuara duket se janë Mercedes Benz SSK, zakonisht në të verdhë (ai me sa duket ka shumë pasi që disa SSK janë shkatërruar gjatë përballjeve të tij) dhe një Fiat 500 të vitit 1957, më i njohur në Castle of Cagliostro.

Ai dhe banda e tij e famshme rrallë punojnë së bashku në versionin manga, por megjithatë janë një ekip i pandashëm në prodhime të ndryshme anime.

Jigen Daisuke

Redakto


Jigen Daisuke ( 次 元 大 介 Daisuke Jigen?) pushkatar i pagabueshëm që kurrë nuk arrin të mbajë në gojën e tij një pjesë të një cigare off; zinxhir duhanpirës i heshtur dhe pijanec, i dyshimtë ndaj grave (por jo tërësisht imun për bukuri e tyre), një Jigen i armatosur është i jashtëzakonshëm, shumë i shpejtë dhe me një mënyrë të sigurt për qëllim, me të fuqishëm të saj revole Smith & Wesson M19 Combat Magnum. Zhanri i tij i preferuar i muzikës është xhazi. Rëndësishme për të është kapela që vazhdimisht mban mbi sytë e tij, me të cilin ajo ndihmon për të marrë qëllim. Në një episod në fillim në të cilën shfaqet karakteri, ai tha se ai ka mësuar për të gjuajtur nga një hajdut italian i quajtur Xhovani. Monkey Punch për karakterin e Jigen është frymëzuar nga James Coburn, sidomos në rolin e tij në filmin 1960 The Magnificent Seven.[2]

Goemon Ishikawa XIII

Redakto


Ishikawa Goemon ( 石川 五 ェ 門 Ishikawa Goemon?) është një samurai i aftë zbritur nga një familje e lashtë të përkushtuar për vjedhje gjatë shekujve. Goemon, feja Shinto, ajo është e qetë, reflektues, urren gratë (dhe për atë që është subjekt i Jigen, shih Ova e parë), dëgjon vetëm muzika tradicionale japoneze dhe hani vetëm ushqim "kombëtare". Tipar i saj e veçantë është katana, e cila ka called Zantetsu-ken (në shpatë anglisht hekur-prerje, në italisht shpatë që shkurtimet përmes the Iron) të trashëguara nga babai i tij, të aftë për të prerë ndonjë gjë me lehtësi, dhe reflekset e cila kap shenjat e keqe. brisk e saj, e bërë nga një metal nuk mund të ekzistojnë në Tokë dhe ekstrakt nga një meteorit, mbetet gjithmonë më lart një temperaturë të caktuar, edhe pse të zhveshur në mes të dimrit, pas një periudhe të gjatë kohore, është në gjendje të shkrihet snowflakes që bien në. Arma më e rëndësishme është nga ana që wields Goemon dhe kjo është një mjeshtër me saktësinë e tij dhe shpejtësinë, ju gjithashtu mund të përdorni atë për të ndaluar ose të shkurtuar plumba. Monkey Punch për karakterin e tij është frymëzuar nga Ishikawa Goemon (1558-1594), i cili është përmendur edhe në anime çdo herë pas here, nga sepse ky personazh paraqitet vetëm si pasardhës e trembëdhjetë të fundit.

Stili i përdorur nga luftimet Goemon quhet Iaijutsu dhe ndryshon nga fakti se shpata nuk është hartuar menjëherë para prerë, duhet të theksohet se kendo dhe Iaido janë emrat e dy disiplinave në kohët moderne në bazë të artit të lashtë të luftuar e samurai.

Në disa aspekte të karakterit të Goemon është frymëzuar nga personazhi Kyūzō, mjeshtrin e shpatave në filmin e vitit 1954 të Akira Kurosawa, Seven Samurai. Nga roli erdhi sjellja e rreptë dhe tehu i tërheqjes së shpejtë të Goemon, si dhe paraqitja me fytyrë të gjatë e aktorit Seiji Miyaguchi.

Referime

Redakto
  1. ^ "Lupin III vs. Detective Conan Film Gets Manga Adaptation". Anime News Network (në anglisht). 23 korrik 2014. Marrë më 23 korrik 2014.
  2. ^ Lupin the Third Dead or Alive – Interview with Monkey Punch (DVD) (në anglisht). Funimation. Koha në të cilën tregohet në video: 6:30.