Goemon Ishikawa|石川 五右衛門 (1558 - 8 tetor 1594) ishte një hero kaçak dhe gjysmë-legjendar japonez, i cili vidhte ar dhe sende të çmuara nga të pasurit dhe ua shpërndante të varfërve.[1] Pas një atentati të pasuksesshëm ndaj Toyotomi Hideyoshi në luftën civile, Goemon, së bashku me të birin e tij, u ekzekutuan publikisht (vdekje publike në lëng të vluar - ujë apo voj të vluar). Legjenda e tij vazhdon të jetojë në kohën e sotme në kulturën popullore japoneze, shpesh duke i ekzagjeruar aftësitë e të tij në artet luftarake dhe zotërimet a aftësive ninja .

Ishikawa Goemon
石川 五右衛門
Fotoporteti
Emri Goemon
Mbiemri Ishigawa
Lindur më 1558
Lindur në Japoni
Vdiq në 8 tetor 1594 Nanzen-ji, Kyoto
Kombësia Japan
Profesioni Kaçak - hajdut - ninja

Goemon Ishikawa është quajtur edhe Robin Hoodi Japonez.

Shih edheRedakto

ReferimetRedakto

  1. ^ Boye Lafayette De Mente, Everything Japanese, McGraw-Hill, 1989 (p. 140)

Link i jashtëmRedakto

Stampa:People of the Sengoku period