Lupin III vs Detektivi Konan (Japonisht: ルパン三世VS名探偵コナン, Hepburn: Rupan Sansei Vāsasu Meitantei Konan) është një film i animuar crossover japoneze mes serive Lupin III dhe Detektivi Konan. Filmi u transmetua në Nippon TV më 27 mars 2009, Discotek Media lansoi filmin në DVD në Amerikën e Veriut më 27 tetor 2015.[1]

Lupin the 3rd vs. Detective Conan
ルパン三世VS名探偵コナン
(Rupan Sansei Vāsasu Meitantei Konan)
Film televiziv anime
Drejtuar ngaHajime Kamegaki
Prodhuar ngaMichihiko Suwa (YTV)
Tetsu Kojima (TMS)
Toshio Nakatani (NTV)
Shkruar ngaAtsushi Maekawa
Muzika ngaKatsuo Ono
Yuji Ohno
StudiojaTMS Entertainment
Lejuar ngaDiscotek Media (Amerika e Veriut)
Rrjeti origjinalNNS (ytv)
Lëshuar më27 mars 2009
Koha e zbatimit104 minuta

Përmbajtja

Redakto

Mbretëresha Sakura e mbretërisë evropiane të Vespanisë, vritet ndërsa ishte duke gjuajtur. Të gjitha indikacionet sugjerojnë se ajo u qëllua aksidentalisht nga djali i saj, Princ Gill, i cili menjëherë bën vetëvrasje, i kapërcyer nga faji. Titulli i trashëgimtarit të fronit të Vespanisë i kalon Princeshës Mira, një vajzë që refuzon fronin sepse mendon se ajo nuk është trashëgimtarja e duhur. Ceremonia e kurorëzimit kërcënohet nga një lëvizje popullore në rritje që beson se Princesha Mira është e papërshtatshme për të qeverisur. Duka Keith e bën Daisuke Jigen, ish-trainer i ushtrisë së rregullt të Vespanias, një roje personale të princeshës. Njëkohësisht, Arsène Lupine III arrin në Vespania; plani i tij dhe Jigenit është që të vendosin kurorën për Mbretëreshat e Mbretërisë.

Për të rritur popullaritetin e princeshës, organizohet një udhëtim rreth Japonisë. Një festival mbahet në Grand Hotel West City Tama, në të cilin marrin pjesë Kogoro Mouri dhe Konan Edogawa. Në mbrëmje, Conan ekspozon një përpjekje për të helmuar princeshën. Princesha nuk dëshiron asgjë më shumë sesa të shpëtojë nga gjendja e saj, kështu që në konfuzionin që pason, ajo largohet me vrap. Conan e vëren këtë, dhe e ndjek atë.

Princesha takon Ran Mourin, i cili po kthehet nga orët e mbrëmjes. Ajo vë në dukje një ngjashmëri të çuditshme në pamjen e tyre dhe vendos të tregtojë vende me të. Ran, e veshur si princeshë, kthehet në hotel dhe shpjegon se çfarë ndodhi. Duka Keith, për të shmangur një incident diplomatik me Japoninë, e detyron Ran të vazhdojë të luajë rolin e Mirës. Duka Keith thyen premtimin e tij për ta kthyer Ran pas një konference shtypi në aeroport dhe e sjell atë në Vespania. Conan, i cili vuri re se çfarë po bënte Duka Keith, hip në aeroplan dhe shpëtohet nga hipotermia nga Duka. I dëshpëruar për të shpëtuar vajzën e tij, Kogoro ndihmohet nga Inspektori Megure, i cili thërret një koleg të diplomuar të akademisë së policisë, Koichi Zenigata. Meqenëse është mësuar se Lupin ka udhëtuar në Vespania, Megure rregullon që Kogoro të shoqërojë zyrtarisht Zenigata si ndihmësin e tij për të kapur mjeshtrin e vjedhjes.

Në ndërkohë, Mira është marrur nga Fujiko Mine, e cila e njeh identitetin e saj dhe i ofron ta marrë përreth Japonisë. Conan ndjek princeshën dhe ndjek çiftin në skateboardin e tij, por Fujiko e humb atë dhe zhduket. Ndërkohë, i fshehur nën mbretërinë është një mineral që në sajë të "fuqive të saj të plota vjedhje" mund të jetë plotësisht i padukshëm për radarët. Duke përdorur shufra dowsing, Lupin lokalizon mineralin dhe përvetëson një pjesë të tij për ta ndihmuar atë të lehtësojë vjedhjen e kurorës.

Princesha Mira që atëherë është kthyer në Vespania. Fujiko u punësua nga Duka Keith për të hequr princeshën nga jeta në gjykatë për ta bërë atë të ndiejë, të paktën për një kohë, përvojën tipike të adoleshencës, e cila e ndihmoi atë të kapërcente qëndrimin e saj të hershëm cinik, fatalist. Mira, pasi vizitoi vendin ku vdiq i vëllai dhe nëna e saj, vendos të marrë detyrat e saj si mbretëreshë e ardhshme dhe pranon të kthehet në pallat. Lupin më vonë hyn në kasafortën e ndërtesës dhe zbulon se kurora tashmë është vjedhur nga Fujiko. Ai është i detyruar të heqë dorë dhe të ikë nga ndërtesa me ndihmën e Goemon Ishikawa XIII kur ajo rrethohet nga policia pasi të bie një alarm.

Pas takimit me Ran dhe Kogoro, Konan fillon të hetojë vrasjen e Mbretëreshës me ndihmën e pavullnetshme të Jigen. Pasi Conan dhe Kogoro kanë përfunduar hetimin e tyre, Konan përpiqet ta vërë Kogoro në gjumë me një gjilpërë qetësuese, por nuk arrin të godasë Kogoro (i cili në të vërtetë është maskuar Lupin) dhe godet Zenigata në vend të tij, i cili zgjohet përsëri pas vetëm disa sekondash. Lupin zbulon identitetin e tij sekret Konanit dhe ndihmon në zgjidhjen e çështjes duke pretenduar të jetë Kogoro i vërtetë. Së bashku ata zbulojnë të vërtetën: Vrasja e mbretëreshës është vepër e Dukës Gerard Musca Vespaland, vëllait të vetë Mbretëreshës Sakura dhe Kryeministrit të Vespanisë. Gerard gjithashtu kishte vrarë princin, duke e bërë çështjen të dukej se ishte një vrasje-vetëvrasje. Plani i tij ishte të ngjitej vetë në fron dhe të pasurohej nga shitja e mineralit që Mbretëresha e kishte ndaluar të minonte, për shkak të potencialit të saj për t'u përdorur në luftë dhe dashurisë së saj për natyrën, e cila do të shkatërrohej nëse minierat e tepërta do të kishin marrë vend.

Falë Konanit dhe Lupinit, Vespaland është kapur, dhe Princesha Mira bëhet mbretëresha e re e Vespania, pasi Lupin i kthen kurorën e Mbretëreshës asaj. Ran dhe Kogoro janë të mirëpritur si shpëtimtarë të mbretërisë dhe Zenigata dëshiron një luftë tjetër me Lupin. Conan është marrë në një makinë nga anëtarët e ambasadës japoneze, të cilët janë me të vërtetë Lupin dhe banda e tij, të cilët kanë vendosur të ndihmojnë Konanin të kthehet në Japoni për shkak të mungesës së një identifikimi ligjor të Konanit. Lupin shpjegon se ai u kthye në Vespania për të respektuar një premtim që i bëri mbretëreshës Sakura. Ai e njeh identitetin e vërtetë të detektivit të ri, duke thirrur Konanin Shinichi Kudo, ndërsa Konan u premton atyre se nëse një ditë ata takohen përsëri, ai patjetër do t'i arrestojë të gjithë. Filmi përfundon me Conan dhe Fujiko duke udhëtuar me një nëndetëse të huazuar përsëri në Japoni, gjatë së cilës Fujiko fillon të "hetojë" nga afër efektet që kishte APTX-4869 në transformimin e Shinichi Kudo në Konan Edogawa.

Dublimi në japonisht

Redakto

Vazhdimi

Redakto

Një vazhdim i një filmi teatral në specialin televiziv me titull Lupin III vs Detektivi Konan: Filmi u lançua në kinematë japoneze më 7 dhjetor 2013.[2]

Referime

Redakto
  1. ^ "North American Anime, Manga Releases, October 25–31" (në anglisht). Anime News Network. Marrë më 8 nëntor 2015.
  2. ^ Loo, Egan (20 shtator 2013). "Lupin III vs. Detective Conan The Movie's Full Trailer Streamed". Anime News Network (në anglisht). Marrë më 15 maj 2020.