Lupin III vs Detektivi Konan: Filmi (Japonisht: ルパン三世VS名探偵コナン, Rupan Sansei Vāsasu Meitantei Konan The Movie) është një film i animuar crossover japonez i lëshuar më 7 dhjetor 2013. Është filmi i dytë crossover midis serive Lupin III dhe Detektivit Konan. Ai zhvillohet pas filmit special 2009 Lupin III vs Detektivi Konan, duke përfshirë elementë të ndryshëm nga paraardhësi i tij në komplotin e tij. Historia ndjek Konan Edogawa i cili vendos të kapë Arsène Lupine III, i dyshuari për vjedhjen e një xhevahiri të quajtur Safiri i Qershisë.

Lupin III vs Detektivi Konan: Filmi
Regjia ngaHajime Kamegaki
Shkruar ngaAtsushi Maekawa
ProdhuesiTakuya Itō
Naoki Iwasa
Takeshi Yamakawa
Yoshihito Yonekura
KinematografiaTatsuo Noguchi
MontazhiTerumitsu Okada
MuzikaKatsu Ōno
Yuji Ohno
Production
company
Shpërndarë ngaToho
Data e publikimit
7 dhjetor 2013
Kohëzgjatja
107-108 minuta
ShtetiJaponia
GjuhaJaponisht
Buxheti45 milion dollarë

Filmi është nominuar për Çmimin e Akademisë Japoneze për Animacionin e Vitit.

Përmbajtja Redakto

Filmi fillon me një vjedhje tjetër të guximshme të kryer nga Kaito Kid, me një diamant përrallor si shënjestër e tij. Mospërputhjet e tjera në këtë rast përfshijnë "Kid" duke përdorur një armë të vërtetë dhe një varkë me fuqi të lartë, në vend të pelerinës së tij standarde të varur, për të bërë largimin e tij. Konan Edogawa ndërmerr ndjekjen, por prishet nga një figurë në hije duke përdorur një shpatë për të prerë skateboardin e tij në dysh; vetëm atëherë ai e kupton identitetin e vërtetë të fajtorit: Arsène Lupine III.

Siç rezulton, Lupin vepron nën detyrim; interesi i tij i dashurisë, Fujiko Mine, po përdoret si peng, me një jakë shpërthyese rreth qafës së saj e cila do të shpërthejë nëse Lupin nuk bashkëpunon. Vjedhja e diamantit, të cilën Lupin e hedh poshtë pak më vonë, nuk ishte asgjë më shumë sesa një provë e aftësive të tij, pasi shënjestra e tij e vërtetë është një gur i çmuar me emrin Sapfire Qershia "punëdhënësi" i tij, një njeri misteriioz që e quan veten Alan Smithee më pas. Mystifikuar nga sjellja e Lupin, Policia e Tokjos nën Juzo Megure konsultohet Inspektori i ardhshëm i Lupin-it, Koichi Zenigata, me Miwako Sato dhe Wataru Takagi vullnetarisht si ndihmës. Sidoqoftë, megjithë masat paraprake të Zenigata, Lupin, i maskuar në Takagi, arrin të vjedhë perlën dhe të largohet.

Njëkohësisht, një këngëtar i ri i famshëm italian i pop-it Emilio Baretti po mbërrin në Japoni për të kryer një turne koncerti; por mes mbulimit të lajmeve Konan vëren Daisuke Jigen midis shoqëruesve të Baretti. Shoku i Ran Mourit, Sonoko Suzuki rregullon një takim para koncertit me idhullin e saj në hotelin e tij, por pas mbërritjes ata përplasen me Megure dhe policinë në suitën e Baretti, së bashku me menaxherin e tij, Claudia Belucci dhe producentin e tij, Luciano Carnevale. Baretti ka marrë një letër kërcënimi duke i thënë që të anulojë koncertin e tij ose të vritet. Pavarësisht nga rreziku për jetën e Baretti, Carnevale këmbëngul që koncerti të zhvillohet siç ishte planifikuar. Kur Ran dhe Sonoko vendosin të largohen, Conan qëndron prapa për të kërkuar Jigen, të cilin e gjen duke vepruar si truprojë i Baretti, megjithëse padyshim që ndjek një axhendë tjetër.

Në ndërkohë, Ran dhe Sonoko bashkohen papritmas nga Baretti për një turne klandestin në Tokyo Skytree. Pasi atje, ai ngjitet në një shfrenim të lartë në një përpjekje të dëshpëruar për të parë koncertin e anuluar; kur Ran e gjen atje, ajo fillon ta qortojë, duke menduar se dëshiron të bëjë vetëvrasje. Një shpërthim i erës gati se i fryn të dy nga kulla, por ato shpëtohen nga përpjekjet e kombinuara të Konanit, Jigen dhe Sonoko. I ndëshkuar, Baretti rrëfen se Carnevale, i cili është i lidhur me mafien italiane, përdor koncertet e tij si një kopertinë për të kryer marrëdhënie të paligjshme, dhe për këtë arsye Baretti përbënte kërcënimin për jetën e tij në mënyrë që të kishte koncertin në Japoni, një anakrus për një tjetër marrëveshje, u anulua.

Përfundimisht, koncerti i Baretti fillon siç është planifikuar. Sidoqoftë, Carnevale arrin t'i shmanget mbikëqyrjes së policisë dhe të shkojë në Aeroportin Haneda, ku takohet me Smithee për të kryer marrëveshjen. Sidoqoftë, në këtë pikë zbulohet se ndërmjetësi që organizoi këtë takim dhe pronari i Sapfire Qershia ishin bashkëpunëtorët e Lupin Daisuke Jigen dhe Goemon Ishikawa XIII; Lupin në fakt është punësuar nga qeveria Vespaniane për të marrë një pjesë të rrallë xehesh të vjedhur nga Carnevale, një mineral i cili mundëson ndërtimin e teknologjisë së fundit të vjedhjes. Smithee, një vendase nga vendi Gillanba, synonte të përdorte mineralin për të kompensuar fuqinë ushtarake të një vendi fqinj, një qëllim që as mbretëresha e ndjerë e Vespania, Sakura, as vajza e saj dhe pasardhësi Mira nuk e kanë mbështetur.

Sidoqoftë, Smithee ka sjellë përforcime të armatosura rëndë, dhe përkundër ndihmës së shumicës së miqve të Konan dhe Lupin, Smithee gjen një hapje që i mundëson të marrë Konanin si peng. Smithee dhe Carnevale përpiqen të shpëtojnë me aeroplan, por Lupin hip në bordin e avionit, ai dhe Konan përgatiten të zbresin Smithee për të mirë. Carnevale arrin dhe i hap zjarrin me një minigun, duke dëmtuar kontrollet e fluturimit, duke plagosur për vdekje Smithee dhe duke çarë trupin, duke shkaktuar vetë thithjen nga dekompresimi i papritur. Kur avionët ushtarakë sulmojnë, duke synuar të shkatërrojnë mostrat e xehes para se të mund të largohen nga vendi, Lupin zbulon se Sapfire Qershia është bërë gjithashtu nga një pjesë e xehes Vespaniane. Pasi e përdorën atë me sukses për të penguar raketat e qëlluara ndaj tyre, Conan dhe Lupine braktisin avionin që rrëzohej përmes parashutës dhe më pas merren nga një nëndetëse e përvetësuar përkohësisht nga Fujiko dhe Ai Haibara.

Në një skenë pas kreditit, Conan, Ran dhe Haibara shohin Baretti të sigurt ndërsa largohet nga Japonia. Lupin, ndërkohë, përpiqet të vjedhë një thesar kombëtar nga një tempull Kansai, vetëm për të gjetur Kaito Kid që tashmë e kishte rrahur atë në të dhe paralajmëroi policinë si shpagim për t'u veshur si ai.

Dublimi në japonisht Redakto