Mérida, Spanjë

komunë në Spanjë


Mérida është një komunëSpanjë, e vendosur në qarkun Mérida, të provincës Badajoz, në Extremadura. Mérida ka 58164 banorë (2012), dhe përfshinë një sipërfaqe prej 865.6 km2.

Mérida
Komunë
noform
Mérida
Stema_figuraBandera de Mérida.svg
Vendndodhja
Mérida is located in Spanjë
Mérida
Mérida

Koordinatat: 38°54′V 6°20′P / 38.900°V 6.333°P / 38.900; -6.333

Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Kom. autonom  Extremadura
Provinca Badajoz
Qarku Mérida
Kryetari i Bashkisë Pedro Acedo Penco (2013)
Partia PP
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 865.6 km2
Lartësia 217 m (m.n.d.)
Popullsia 58164 banorë
Të dhëna të tjera
Themelimi 25 BC
Vendasit Emeritenses
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 6800
Faqja Zyrtare www.merida.es

ReferimetRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto