Hominidët (Hominidae Gray, 1825) apo majmunet njerez (Hominidae, me heret Pongidae) – ne kufizim me Gibbonet (Kleine Menschenaffen), të njohur gjithashtu si majmunë të mëdhenj [2], janë një familje primatësh që datojnë që nga Mioceni i poshtëm. Kjo familje përfshin orangutanë, gorilla, shimpanze, njerëz dhe disa grupe fosile, përfshirë australopitekinat.

Hominids[1]
Vargu kohor:
messinian – sot, 7–0 Ma
Man of the woods.JPG
Sumatran orangutan (Pongo abelii)
Klasifikimi shkencor e
Unrecognized taxon (fix): Majmunet njerez
Gjinitë
Sinonimet
  • Pongidae Elliot, 1913

HistoriaRedakto

  Shiko gjithashtu artikullin Evulucioni i njerëzve

Deri në fillimin e viteve 1960, vetëm njerëzit dhe gjinitë e zhdukura që besohet se i përkisnin linjës evolucionare të njeriut ishin klasifikuar si hominide. Termi është përdorur ndonjëherë ndonjëherë në gjuhë të përbashkët me atë kuptim.

Historia taksonomikeRedakto

 
Humans, as depicted on a Pioneer plaque, are one of the four extant hominid genera.

KlasifikimiRedakto

 
Skulls of an orangutan and a gorilla

Shih edheRedakto

Lidhje te jashtmeRedakto

Wikibooks ka më shumë informacione për ketë temë:

NotesRedakto

ReferimeRedakto

Stampa:Primates Stampa:Hominidae nav Stampa:Apes