Malet e Kabashit janë male që ndodhen në afërsi të Korishës[1]Komunën e PrizrenitKosovë. Malet quhen sipas fisit shqiptar Kabashi dhe janë pjesë e Bjeshkëve të Sharrit.[2] Në këto male ndodhen edhe gërmadhat e Manastirit të Markut të Shenjtë.

KonservimiRedakto

Mali i Kabashit është një nga zonat e mbrojtura të Bjeshkëve të Sharrit të përcaktuara si toka të rezervuara për zhvillim turistik dhe aktivitete sportive/rekreative, si dhe për kullota dhe prona private për komunitetin lokal që ndodhet afër fshatrave që kufizohen me Parkun Kombëtar. [3]

FaunaRedakto

Mali Kabash është vendbanimi i disa llojeve të ndryshme të faunës, veçanërisht baldosa evropiane . [4]

Shih edheRedakto

Coordinates: 42°15′00″N 20°50′00″E / 42.25°N 20.833333°E / 42.25; 20.833333

ReferimeRedakto

  1. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 9 mars 2008. Marrë më 22 shtator 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
  2. ^ https://www.ammk-rks.net/repository/docs/Gjendja_e_resurseve_natyrore__2008.pdf Arkivuar 22 shkurt 2016 tek Wayback Machine, Pg. 21
  3. ^ https://www.ammk-rks.net/repository/docs/Gjendja_e_resurseve_natyrore__2008.pdf Arkivuar 22 shkurt 2016 tek Wayback Machine, Pg. 21
  4. ^ https://www.ammk-rks.net/repository/docs/v2Red_Book_-_6_Shtator_1_(1).pdf Arkivuar 22 shkurt 2022 tek Wayback Machine, pg. 278