Korishë është një vendbanim në komunën e Prizrenit, Kosovë.

Korishë
Fshat
Vendndodhja
Korishë is located in Kosova
Korishë
Korishë
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Prizren
Komuna Prizren
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 764 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 15′ 31″ Veri

20° 47′ 49″ Lindje

HistoriaRedakto

Në këtë fshat është bërë një masakër madhore. Në vitin 1913 në kishën e fshatit Korishë janë masakruar 99 burra atdhetar nga familjet Rexhaj, Ahmetaj, Bobaj, Muqaj, Balaj. [nevojitet citimi]

Shih dhe këtëRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto