Pirana (Prizren)

fshat ne Kosove

Piranë është një vendbanim në komunën e Prizrenit, Kosovë. Fshati shtrihet në hapsirën gjeografike të rrafshit të Dukagjinit në fushën e Podrimës.

Piranë
Fshat
Vendndodhja
Piranë is located in Kosova
Piranë
Piranë
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Prizren
Komuna Prizren
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 302 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 17′ 33″ Veri

20° 40′ 21″ Lindje

GjeografiaRedakto

Pozita e mirë gjeografike që ka fshati, toka bujqësore si dhe rrjedha e dy lumenjëve (Drini i Bardhë dhe Topllu) bëjnë që fshati të ketë të zhvilluar bujqësinë ku më shumë se 50 % e popullsisë merren me bujqësi. Pirana është qendër e rëndësishme nëpër të cilën kalon rruga magjistrale e cila lidh qytetin e Prizrenit me Gjakovën dhe Rahovecin, rruga e cila lidh fshatrat e thella si Reti e ulët, rruga e vjetër për Rahovec poashtu rruga e cila lidh Therandën me Prizrenin.

Pirana në lindje kufizohet me fshatin Zojz, në jug-lindje me fshatin Arbanas dhe në jug me fshatin Landovicë. Në perëndim e ndan Drini i Bardhë me fshatrat e Hasit të Prizrenit : Krajk e Çollak, në veri me fshatrat Krushë e vogël, Qëndres si dhe Reti e ulët.

DemografiaRedakto

Pirana ka një popullsi prej 3.800 banorë prej të cilëve 98% janë Shqiptarë.

Lidhje të jashtmeRedakto