Manastiri i Shën ThanasitErind, një fshatkomunën Lunxhërrrethin e Gjirokastrës, Shqipëri, është një manstir i ndërtuar në shekullin e XVI, që, çuditërisht, nuk bën pjesë në Listën zyrtare të Monumenteve të mbrojtuar nga shteti në Shqipëri.

Histori Redakto

Manastiri u ndërtua në shekullin XVI dhe në 1911 kishte 40 lira turke të ardhura në vit.[1] Restauratori Frederik Stamati, drejtor i Laboratorit të Arkeometrisë dhe Konservimit në Institutin e Kulturës Popullore, u shpreh në 2016 se kisha është në gjendje tashmë të mjerueshme dhe se nevojiten fonde publike për restaurim para se kisha të rrënohet përfundimisht.[2]

Referime Redakto

  1. ^ Beduli, Dhimiter (nëntor 2008). "Manastiret e Mitropolisë së Hirshme të Gjirokastrës" (PDF). Nr. 11. Ngjallja. Marrë më 26 qershor 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Newsbomb (6 shkurt 2016). "Frederik Stamati për kishën në Lunxheri: Nuk lihet në këtë gjëndje qameti". Arkivuar nga origjinali më 2 korrik 2018. Marrë më 26 qershor 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)