Papa Marçelini ( l. ?, Roma - v. 25 tetor 304/1 prill 305, Roma) ishte papa i 29 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 30 qershor 296 dhe deri më 25 tetor 304. Paraardhës i tij ishte Papa Kaio, ndërsa pasardhësi Papa Marçeli I.

Papa Marçelini
Marcellinus.jpg
papa i 29 i Kishës Katolike
Zgjedhja 30 qershor 296
Shenjtërimi 30 qershor 296
Fundi papatit 25 tetor 304
Paraardhësi Papa Kaio
Pasardhësi Papa Marçeli I
Lindja Roma, ?
Vdekja Roma, 25 tetor 304/1 prill 305
Varrimi Katakombi i Prishilës

Shiko edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

ReferimeRedakto

  1. ^ * Stampa:En {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
Papa Kaio
Papë
30 qershor 29625 tetor 304
Pasardhësi 
Papa Marçeli I