Dame Margot Fonteyn de Arias, DBE (18 maj 1919 - 21 shkurt 1991), ishte një balerinë angleze[1]. Ajo konsiderohet si një nga kërcimtaret më të mëdha të baletit klasik të të gjitha kohërave. Ajo kaloi gjithë karrierën e saj si një balerin me The Royal Ballet, eventualisht duke u emëruar Prima Ballerina Assoluta e kompanisë nga Queen Elizabeth II.

Dame Margot Fonteyn, DBE
Margot Fonteyn - 1960s.jpg
Margot Fonteyn in the 1960s
Lindi më 18 Maj 1919(1919-05-18)
Vendlindja Reigate, Surrey, Angli, BM
Vdiq më 21 Shkurt 1991 (71 vjeç)
Vendvdekja Panama City, Panama
Kombësia britanike
Profesioni balerinë
Kompania Royal Ballet
E njohur për  balet
Titulli Prima ballerina assoluta
Bashkëshorti Roberto Arias

JetaRedakto

Fonteyn lindi me emrin Margaret Evelyn Hookham më 18 maj 1919 në Reigate, Surrey nga një baba britanik dhe nënë gjysëm-irlandeze gjysëm-braziliane. Babai i nënës së saj ishte Antonio Fontes, një industrialist brazilian. Në fillimet e hershme të karrierës Margaret transformoj "Fontes" në "Fonteyn" (një mbiemër që vëllai i saj e përshtati) dhe emri Margaret në Margot. Në mesin e familjes të babait kishte njerëz në letërsi dhe muzikë, por babai i sa ishte inxhinier.[2]

Në moshën katër vjeç, nëna e saj e regjistroj në kursin e baletit me vëllain e saj më të madh. Më moshën 8 vjeç, Margot bëri një udhëtim të gjatë për në Kinë me nenën dhe babain e saj, që ishin punësuar në një kompani duhani atje; vëllai i saj Felix mbati në Britani dhe vazhdoi shkollën e tij. Për gjashtë vite Margot jetoi Tientsin, pastaj Shanghai, ku ajo studioj baletin me mësuesin George Goncharov, një emigrant nga rus. Nëna e saj e solli atë në Londër kur ajo ishte 14 vjeç, për të vazhduar karrierën në balet. Duke vazhduar të punojë në Shanghai, babai i saj ishte internuar gjatë Luftës së II botërore nga pushtuesit japonez.[3]

Partneri në skenëRedakto

Trashëgimia dhe nderimetRedakto

ReferimeRedakto

  1. ^ Obituary Variety, 25 February 1991.
  2. ^ Fonteyn, Margot. Autobiography (New York: Alfred A. Knopf 1976), pp. 3–4, 50..
  3. ^ Autobiography (1976), pp. 14, 17–18, 22–32, 84, 30–31.

Lidhje të jashtmeRedakto