Margot Wallström

politikane suedeze

Margot Elisabeth Wallström (lindi më 28 shtator 1954)[1] është ministre i punëve të jashtme dhe zëvendëse e kryeministrit që nga 3 tetori 2014.

Margot Wallström
Margot Wahlstrom Sveriges EU-kommissionar.jpg
Ministre e Punëve të Jashtme
3 teot 2014 – Në detyrë
Paraardhësi: Carl Bildt
Zv.President i Komisionit Evropian
22 nëntor 20049 shkurt 2010
Paraardhësi: Loyola de Palacio
Pasardhësi: Catherine Ashton
Të dhënat personale
Lindi më: 28 shtator 1954
Lindi në: Skellefteå, Suedi
Partia politike: Partia Demokratike Socialiste
Bashkëshorti Håkan Wallström
Fëmijë 2
Margot Wallström

Karriera politikeRedakto

  • 2014–në detyrë Ministre e Punëve të Jashtme
  • 2010–2014 Përfaqësuese Speciale e Sekretarit të Përgjithshëm mbi dhunën seksuale në konflikt
  • 2004–2010 Zëvendësja e parë e Presidentit i Komisionit Evropian për marrëdhëniet institucionale dhe strategji komunikimi
  • 1999–2004 Anëtare e Komisionit Evropian për mjedis
  • 1996–1998 Ministre për Çështje Sociale
  • 1994–1996 Ministre e Kulturës
  • 1979–1985 Anëtare e Parlamentit

Jeta personaleRedakto

Margot është e martuar me Håkan Wallström që nga viti 1984 dhe kanë dy djem. Ata jetojnë në Stokholm dhe Värmland.

ReferimetRedakto