Maria De Filippi (lindi më 5 dhjetor 1961) është prezantuese italiane, pronare e Kompanisë së prodhimit, Fascino PGT.

Maria De Filippi
The first number of Spy 23 June 2017 cover Mondadori

Ajo është prezantuesja më e popullarizuar në televizionin italian.

Biografia Redakto

Ajo lindi në Milano, Lombardi, por u rrit në Pavia ku familja e saj u zhvendosën kur ishte dhjetë vjeçe.[1] Ajo është martuar me prezantuesin talk show Maurizio Costanzo me të cilin ka një djalë të adoptuar.[2][3]

Karriera Redakto

Ajo ka prezantuar shumë talk show transmetuar në Canale 5 si Uomini and donne dhe C'e posta per te.[4] Prej vitit 1993 deri më sot (2012), ajo ka prezantuar në Canale 5 një shfaqje të talentit Amici (para se të bëhej talk show) e cila e ndryshoi emrin e saj në Amici di Maria De Filippi.[5][6]

Që nga viti 2009, ajo ka qenë një nga gjykatësit dhe producentët të Italia's Got Talent.[7][8][9]

Shfaqjet Redakto

Television Redakto

Shfaqjet e kaluara:

 • Amiche del Padre (1991)
 • Amici (Talk show) (1992–2001)
 • Ai tempi miei (Talk show) (1993)
 • Eva Contro Eva (Talk show) (1996)
 • Missione Impossibile (1997)
 • Coppie (1997–1998)
 • Accade Domani (1998)
 • Colpo di scena (2000)
 • Gran premio internazione della tv (2001)
 • Volere o volare (2004) (Reality tv)
 • Striscia la notizia (2005) për 1 javë
 • Tempetation Island (reality show) (2005)
 • Unan1mous (2006)
 • Festival di Sanremo 2009 (2009) (mysafirë)
 • Italia's Got Talent (2009–2013)

Shfaqjet e tanishëm:

 • Uomini & Donne (1996–aktual)
 • C'è posta per te (2000–aktual)
 • Amici (2001–aktual)
 • Tú sí que vales (2014-aktual)
 • Festival di Sanremo 2017 (2017)

Referime Redakto

 1. ^ "Biografia - Maria De Filippi". mariadefilippi.mediaset.it. 2015. Marrë më 8 gusht 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ http://archiviostorico.corriere.it/1995/agosto/29/Costanzo_che_emozione_quarto__co_0_9508296721.shtml Arkivuar 16 korrik 2011 tek Wayback Machine
 3. ^ "Suor Maria De Filippi si confessa". StarletTime. Arkivuar nga origjinali më 24 shtator 2015. Marrë më 8 gusht 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Traversa, Fabio (13 korrik 2009). "Maria De Filippi, boom di ascolti per Amici di sera e di interesse per il libro Amici mentre da Eva contro Eva "nasce" Uomini e Donne". Realityshow. Arkivuar nga origjinali më 25 gusht 2011. Marrë më 8 gusht 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ Traversa, Fabio (24 gusht 2009). "Maria De Filippi, nel 2001 la nascita di Saranno famosi che diventa un fenomeno di costume ed ottiene la promozione da Italia 1 a Canale 5". Realityshow. Arkivuar nga origjinali më 11 korrik 2014. Marrë më 8 gusht 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ ""Saranno famosi" diventa "Amici di Maria De Filippi"". Corriere della Sera. Marrë më 8 gusht 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Iovane, Giorgia. "Italia's Got Talent, soddisfatta Maria De Filippi". Televisionando. Marrë më 8 gusht 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Italia's Got Talent 2011: giudici e quando inizia". Excite. Arkivuar nga origjinali më 31 gusht 2011. Marrë më 8 gusht 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ Grasso, Aldo. "Talenti all' italiana (come alla Corrida)". Corriere della Sera. Marrë më 8 gusht 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme Redakto