Marino Tartaglia

piktor kroat

Marino Tartaglia (3 gusht 1894 – 21 prill 1984)[1] ishte piktorë kroat dhe mësues i artit, për disa vite ai ishte profesor në Akademinë e Arteve të Bukura në Zagreb.

Marino Tartaglia

Prej vitit 1948, ai ishte anëtar i Akademia e Shkencave dhe Arteve në Kroaci. Ai morri Çmimin Vladimir Nazor për arritje jetësore në arte më 1964.[2]

BiografiaRedakto

Marino Tartaglia lindi në Zagreb. Ai përfundoi shkollën fillore dhe shkollën e lartë mbretëror në Split. Në vitin 1907, ai takoi Emanuel Vidoviq, dhe u bë i interesuar në pikturë.[1] Ai studioi pikturimin mr Virgil Meneghello Dinčić. Ai shkoi në shkollën e arkitekturës në Zagreb (1908–1912) ku mësuesit e tij ishin piktorë shumë të njohur: Oton Ivekoviq, Ivan Tishov, Robert Frangesh Mihanoviq dhe Bela Çikosh Sesija. Në kohët e turbullta para Luftës së Parë Botërore, nga frika e persekutimit politik, ai u nis për në Itali,[1] first to Firencia, pastaj në Romë, ku në vitin 1913 ai u regjistrua në Instituto Superiore di Belle Arti.

Ai kaloi kohën e tij në Split (1918–1921), pastaj udhëtoi në Vienë, Beograd, dhe Paris. Duke u kthye në Zagreb më 1931, me kërkesën e Vladimir Beciq,[3] Tartaglia filloi punën si mësues stazhier në Akademinë e Arteve të Bukura, duke u bërë ligjërues në vitin 1940, ndihmës profesor më 1944, dhe profesor në vitin 1947.[1] Ai trajnoi shumë gjenerata të piktorëve kroatë.

PunimetRedakto

 • Auto-portret, 1917
 • Autoportret, 1920
 • Marjan përmes ullinjve (Marjan kroz masline) 1920
 • Akoma jetë me statujën II (Mrtva priroda s kipom II), 1921
 • Krehje (Češljanje), 1924
 • Akoma jetë me frutat dhe shportat, 1926[4]
 • Valëpritësa të vogël (Mali lukobran), 1927
 • Peizazh (Pejsaž), 1928
 • Portreti i Zonjës Fink I (Portret gđe Fink I), 1935
 • Gruaja ime (Moja žena), 1936
 • Piktori (Slikar), 1966[5]
 • Lulet I (Cvijeće I), 1966

ReferimetRedakto

 1. ^ a b c d "Marino Tartaglia biography". Galerija Divila. Arkivuar nga origjinali origjinali më 8 mars 2012. Marrë më 23 mars 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Nagrada Vladimir Nazor 1959. – 2005.[lidhje e vdekur][lidhje e vdekur]
 3. ^ Ive Šimat Banov. "Slikar koji je iz oaze prebjegao u pustinju" [Piktori që u largua prej oazës në shkretëtirë]. Matica hrvatska. Marrë më 22 mars 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Marino Tartaglia:"Still Life with fruits and basket", 1926". CROATIAN MODERN PAINTING. Croatian Post, Inc. Arkivuar nga origjinali origjinali më 4 prill 2012. Marrë më 23 mars 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Marino Tartaglia (Zagreb, 1894–1984) Slikar, 1966". Museum of Contemporary Art, Belgrade. Marrë më 23 mars 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)