Vjena

kryeqyteti dhe qyteti më i madh i Austrisë
(Përcjellë nga Viena)

Vjena është kryeqyteti i Austrisë dhe poashtu një shtet federal (gjermanisht Bundesland). Më 2011 Vjena kishte mbi 1.700.000 banorë[1] dhe është pra qyteti me popullsinë më të madhe në Austri.

Vjena
Qytet
Kolazh nga Vjena
Kolazh nga Vjena
Nofkat: 
Qyteti i Muzikës (Musikstadt)
Popullsia
 • Gjithsej1,714,142[1]
Emri i banorëveWiener
{{{postal_code_type}}}
1010–1239, 1400, 1450
Faqja zyrtarewww.wien.gv.at

Qyteti i vjetër, i cili është i shënuar nga regjenca e Habsburgëve, dhe Kalaja Schönbrunn janë që nga viti 2001 të mbrojtur në listën e trashëgimisë botërore nga UNESCO-ja. Monumentet historike më të famshëm janë Katedralja e Shtjefënit (gj. Stephansdom), Rrota e Madhe (gj. Riesenrad), Kalaja e Shënbrunit (gj. Schloss Schönbrunn) dhe Opera Kombëtare (gj. Staatsoper).

Viena është njëra nga qytetet në botë që ka standardin e jetesës më të lartë. Sipas një studimi nga Mercer, Vjena kishte për të tretën herë në vitin 2011 standardin e jetesës më të lartë nga 221 metropole ndërkombëtare, e pasuar nga Cyrihu dhe Aucklandi.

Në Vienë e kanë qendrën shumë organizata ndërkombëtare si OPEC, OSBE, ONEA dhe OKB (përkrah New York-ut dhe Gjenevës).

Në Vienë, që prej vitit 1939 zhvillohet Koncerti i fillimvitit i Vjenës.

Shiko edhe

Redakto


Referimet

Redakto
  1. ^ a b c d Statistik Austria: Popullsia e Vjenës që nga viti 2002 (gjermanisht, anglisht), e kërkuar për herë të fundit më 6 maj 2012
  2. ^ a b c Statistikat të qytetit të Vjenës sipas faqes zyrtare (gjermanisht, serbisht, turqisht), e kërkuar për herë të fundit më 6 maj 2012

Lidhje të jashtme

Redakto

48°12′30″N 16°22′23″E / 48.2083°N 16.3731°E / 48.2083; 16.3731