Burgenlandi

Burgenland (Shqiptimi gjermanisht: [ˈbʊʁɡn̩lant]; hungarisht: Őrvidék; kroatisht: Gradišće) është shteti më lindor dhe më pak i populluar i Austrisë. Ai përbëhet nga dy qytete statutore dhe shtatë rrethe rurale, me gjithsej 171 bashki. Është e gjatë 166 km (103 mi) nga veriu në jug, por shumë më i ngushtë nga perëndimi në lindje (5 km (3,1 mi) i gjerë në Sieggraben). Rajoni është pjesë e Projektit Centrope.

Burgenland
Burgenland
Popullsia
 • Gjithsej284.900
Faqja zyrtarehttp://www.burgenland.at/

Gjeografia

Redakto

Politika

Redakto

Ndarja administrative

Redakto

Historia

Redakto

Minoritetet

Redakto

Kultura

Redakto

Shiko edhe

Redakto

Referimet

Redakto

Lidhje të jashtme

Redakto