Salzburgu (Gjermanisht: [ˈzaltsbʊʁk]; fjalë për fjalë: "Kështjella e kripës") është shtet (Bundesland) i Austrisë. Është emëruar zyrtarisht "Land Salzburg", kolektivisht "Salzburgerland", për ta dalluar atë nga kryeqyteti i saj eponimak Salcburgu dhe si i tillë është i vetmi shtet që mban emrin e kryeqytetit të tij. Për nga historia e tij shekullore si një Princ-Peshkopi e pavarur, tradita e Salzburgut ndryshon nga trojet e tjera austriake.

Salzburgu
gjermanisht : Salzburg
Shtet federal
Stema_figura
Stema
Flag of Salzburg, Vienna, Vorarlberg.svg
Flamuri
Administrimi
Shteti Flamuri Austria
Guvernorati Wilfried Haslauer
Kryeqyteti Salcburgu
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 7,156.03 km2
(2,762.96 sq mi) km2
Popullsia 531,800 banorë (2017)
Dendësia 74/km2 (190/sq mi) banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore CET +1
Verore CEST +2
Faqja Zyrtare http://www.salzburg.gv.at/

GjeografiaRedakto

HistoriaRedakto

PolitikaRedakto

Ndarja administrativeRedakto

ArkitekturaRedakto

GjuhaRedakto

Shiko edheRedakto

ReferimetRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto