Salzburgu (Gjermanisht: [ˈzaltsbʊʁk]; fjalë për fjalë: "Kështjella e kripës") është shtet (Bundesland) i Austrisë. Është emëruar zyrtarisht "Land Salzburg", kolektivisht "Salzburgerland", për ta dalluar atë nga kryeqyteti i saj eponimak Salcburgu dhe si i tillë është i vetmi shtet që mban emrin e kryeqytetit të tij. Për nga historia e tij shekullore si një Princ-Peshkopi e pavarur, tradita e Salzburgut ndryshon nga trojet e tjera austriake.

Salzburgu
Salzburg
Popullsia
 • Gjithsej531.800
Faqja zyrtarehttp://www.salzburg.gv.at/

Gjeografia Redakto

Historia Redakto

Politika Redakto

Ndarja administrative Redakto

Arkitektura Redakto

Gjuha Redakto

Shiko edhe Redakto

Referimet Redakto

Lidhje të jashtme Redakto