Stiria (gjermanisht: [Steiermark] Error: {{Lang}}: text has italic markup (help), [ˈʃtaɪɐˌmaʁk]; kroatisht dhe sllovenisht: Štajerskaçekisht: Štýrsko; hungarisht: Stájerország; sllovakisht: Štajersko) është një shtet, ose Bundesland, i vendosur në juglindje të Austrisë. Për nga sipërfaqja është i dyti më i madh (pas Austrisë së Poshtme) nga nëntë shtetet federale austriake, që mbulon 16.401 km2 (6.332 sq mi). Kufizohet me Slloveninë (Korushkën, Podravskën dhe Pomurskën) dhe shtetet austriake të Austrisë së Epërme, Austrisë së Poshtme, Salzburgun, Burgenland dhe Karinthia. Kryeqyteti është Graz i cili kishte 288.808 banorë në fillim të vitit 2019.

Stiria
Steiermark
Popullsia
 • Gjithsej1.243.052
Faqja zyrtarewww.verwaltung.steiermark.at/

EtimologjiaRedakto

GjeografiaRedakto

HistoriaRedakto

EkonomiaRedakto

Ndarja administrativeRedakto

PolitikaRedakto

Njerëz të rëndësishëmRedakto

Shiko edheRedakto

ReferimetRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto