Austria e Epërme (gjermanisht: Oberösterreich [ˈoːbɐˌʔøːstɐʁaɪç]; çekisht: Horní Rakousy; sllovakisht: Horné Rakúsko) është një nga nëntë shtetet ose Bundesländer e Austrisë. Kryeqyteti i saj është Linz. Austria e Epërme kufizohet me Gjermaninë dhe Republikën çeke, si dhe me shtetet e tjera austriake të Austrisë së Poshtme, Stiria dhe Salzburgu. Me një sipërfaqe prej 11.982 km2 (4,626 km mi) dhe 1.437 milionë banorë, Austria e Epërme është shteti i katërt më i madh austriak për nga sipërfaqja e tokës dhe i treti më i madhi nga popullsia.

Austria e Epërme
gjermanisht : Oberösterreich
Shtet federal
Stema_figura
Stema
Flag of Tirol and Upper Austria.svg
Flamuri
Administrimi
Shteti Flamuri Austria
Guvernorati Thomas Stelzer
Kryeqyteti Linz
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 11,981.92 km2
(4,626.25 sq mi) km2
Popullsia 1,453,948 banorë (14 qershor 2016)
Dendësia 120/km2 (310/sq mi) banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore CET +1
Verore CEST +2
Faqja Zyrtare http://www.land-oberoesterreich.gv.at/

HistoriaRedakto

Ndarja administrativeRedakto

Shiko edheRedakto

ReferimetRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto