Tiroli (gjermanisht: Tirol [tiˈʁoːl]; italisht: Tirolo Shqiptim italian: [tiˈroːlɔ]; sllovakisht: Tirolsko) është shtet federal (Bundesland) në Austrinë perëndimore. Ai përfshin pjesën austriake të Qarkut historik të Princit të Tirolit. Është një pjesë përbërëse e Tirol-Jug Tirol-Trentino Euroregion i ditëve të sotme (së bashku me Tirolin e Jugut dhe TrentinonItali). Kryeqyteti i Tirolit është Innsbruck.[1]

Tiroli
Tirol
Popullsia
 • Gjithsej746.153
Faqja zyrtarehttp://www.tirol.gv.at/

Gjeografia Redakto

Historia Redakto

Qytezat Redakto

Transporti Redakto

Ndarja administrative Redakto

Lidhje simotra Redakto

Kultura Redakto

Shiko edhe Redakto

Referime Redakto

  1. ^ "Tyrol, Austria" (në anglisht). Lonely Planet. Marrë më 1 nëntor 2016.

Lidhje të jashtme Redakto