Tiroli (gjermanisht: Tirol [tiˈʁoːl]; italisht: Tirolo Shqiptim italian: [tiˈroːlɔ]; sllovakisht: Tirolsko) është shtet federal (Bundesland) në Austrinë perëndimore. Ai përfshin pjesën austriake të Qarkut historik të Princit të Tirolit. Është një pjesë përbërëse e Tirol-Jug Tirol-Trentino Euroregion i ditëve të sotme (së bashku me Tirolin e Jugut dhe TrentinonItali). Kryeqyteti i Tirolit është Innsbruck.[1]

Tiroli
gjermanisht : Tirol
Shtet federal
Stema_figura
Stema
Flag of Tirol (state).svg
Flamuri
Administrimi
Shteti Flamuri Austria
Guvernorati Günther Platter
Kryeqyteti Innsbruck
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 12,640.17 km2
(4,880.40 sq mi) km2
Popullsia 746,153 banorë (2017)
Dendësia 59/km2 (150/sq mi) banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore CET +1
Verore CEST +2
Faqja Zyrtare http://www.tirol.gv.at/

GjeografiaRedakto

HistoriaRedakto

QytezatRedakto

TransportiRedakto

Ndarja administrativeRedakto

Lidhje simotraRedakto

KulturaRedakto

Shiko edheRedakto

ReferimetRedakto

  1. ^ "Tyrol, Austria" (në anglisht). Lonely Planet. Marrë më 1 nëntor 2016.

Lidhje të jashtmeRedakto