Kärnten (gjermanisht: Kärnten, Shqiptimi gjermanisht: [ˈkɛɐ̯ntn̩]; sllovenisht: Koroška; italisht: Carinzia) është shteti më jugor nga shtetet austriake. I vendosur brenda Alpeve Lindore, ajo shënohet për malet dhe liqenet e saj. Gjuha kryesore është gjermanishtja. Dialektet e saj rajonale i përkasin grupit jugor bavarez. Dialektet sllovene karinase, të cilat mbizotëronin në pjesën juglindore të rajonit deri në gjysmën e parë të shekullit të 20-të, tani flitet nga një pakicë e vogël.

Kärnten
gjermanisht : Kärnten
Shtet federal
Stema_figura
Stema
Flag of Carinthia.svg
Flamuri
Administrimi
Shteti Flamuri Austria
Guvernorati Peter Kaiser
Kryeqyteti Klagenfurt
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 9,535.97 km2
(3,681.86 sq mi) km2
Popullsia 557,371 banorë (2015)
Dendësia 58/km2 (150/sq mi) banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore CET +1
Verore CEST +2
Faqja Zyrtare http://www.ktn.gv.at/

EmriRedakto

GjeografiaRedakto

HistoriaRedakto

Ndarja administrativeRedakto

PolitikaRedakto

GjuhaRedakto

Shiko edheRedakto

ReferimetRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto