Kärnten (gjermanisht: [Kärnten] Error: {{Lang}}: text has italic markup (help), Shqiptimi gjermanisht: [ˈkɛɐ̯ntn̩]; sllovenisht: Koroška; italisht: Carinzia) është shteti më jugor nga shtetet austriake. I vendosur brenda Alpeve Lindore, ajo shënohet për malet dhe liqenet e saj. Gjuha kryesore është gjermanishtja. Dialektet e saj rajonale i përkasin grupit jugor bavarez. Dialektet sllovene karinase, të cilat mbizotëronin në pjesën juglindore të rajonit deri në gjysmën e parë të shekullit të 20-të, tani flitet nga një pakicë e vogël.

Kärnten
Kärnten
Popullsia
 • Gjithsej557.371
Faqja zyrtarehttp://www.ktn.gv.at/

EmriRedakto

GjeografiaRedakto

HistoriaRedakto

Ndarja administrativeRedakto

PolitikaRedakto

GjuhaRedakto

Shiko edheRedakto

ReferimetRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto