Mark Strand (11 prill 1934 - 29 nëntor 2014), poet, eseist dhe përkthyes kanadezo amerikan.

Mark Strand
Markstrand012.JPG
Strand nëUniversitetin Georgetown, 2012
Ditëlindja:11 prill 1934
Vendlindja:Summerside, Prince Edward Island, Flag of Canada.svg Kanadaja
Ditëvdekja:29 nëntor 2014
Vendvdekja:Brooklyn, New York, Flag of the United States.svg SHBA
Kombësia:Amerikane, Kanadeze
Zhanri:poezi, ese, përkthime

BiografiaRedakto

Është i lindur në Kanada në ishullin Princ Eduard dhe është rritur dhe edukuar në SHBA si dhe në disa prej vendeve të Amerikës së Jugut. Mban autorësinë e dhjetë librave poetikë duke përfshirë më të njohurin “Blizzard of One” (1998),për të cilëne fitoi Çmimin Pulitzer[1], për poezi nëvitin 1999.

VepratRedakto

  • Moti i fjaleve
  • Njeri dhe deve
  • Jete e vazhdueshme
  • Poezi te zgjedhura

ReferimetRedakto

  1. ^ http://www.timesofisrael.com/pulitzer-laureate-mark-strand-dies-at-80/%7Cpublisher=The Times of Israel|accessdate=3 December 2014|date=30 November 2014

Lidhje të jashtmeRedakto