Mary Barra

Shefe Ekzekutive e General Motors

Mary Barra u lind më (24 Dhjetor 1961) në (Michigan ,ShBA) është Kryetare dhe CEO e kompanisë General Motors. Ajo ka mbajtur postin e drejtores të përgjithshëm që nga 15 Janari i vitit 2014 dhe është drejtorja e parë femër e një automakeri të madh global.[1][2] Më 10 dhjetor të viti 2013, GM e emëroi atë për të pasuar Dan Akerson si Kryeshefe Ekzekutive, dhe para kësaj, Barra shërbeu si Zëvendëspresidente Ekzekutive e Zhvillimit të Produkteve Globale, Zinxhirit të Blerjes dhe Furnizimit në General Motors.[1][2]

Mary Barra
Barra në Meksikë, Gusht 2014
U lind në24 Dhjetor 1961 (55 vjeç)
ShkollimiKettering University
Stanford University
ProfesioniChairman and CEO, General Motors
Bashkëshorti/jaAnthony E. Barra
FëmijëNicholas Barra and Rachel Barra
Faqja në rrjetWebsite

Jeta e hershme Redakto

Barra ka lindur në Royal Oak, Michigan. Babai i saj, Ray Mäkela, punoi si një mekanist në Pontiac për 39 vjet.[3] Prindërit e Barra janë me origjinë finlandeze.[4][5] Barra ndoqi shkollat ​​e Waterford në Waterford, Michigan. Ajo është diplomuar në Waterford Mott High School.

Edukimi Redakto

Barra u diplomua nga Instituti General Motors (tani Universiteti Kettering), ku mori një diplomë Bachelor të Shkencave në inxhinieri elektrike. Më pas, ajo mori pjesë në Shkollën e Biznesit të Stanfordit në një bursë të GM, duke marrë Master në Administrim Biznesi në vitin 1990.

Karriera Redakto

Barra filloi të punojë për General Motors në moshën 18 vjeçare si studente bashkëpunëtore në vitin 1980 dhe më pas mbajti një sërë pozicionesh inxhinierike dhe administrative, duke përfshirë menaxhimin e uzinës së Asamblesë Detroit/Hamtramck.[6]

Në shkurt të vitit 2008, ajo u bë Zëvendës Presidente e Global Manufacturing Engineering. Në korrik të vitit 2009 ajo u zgjodh në pozitën e nënkryetares të burimeve njerëzore globale, të cilën ajo e mbajti deri në shkurt të vitit 2011, kur u emërua zëvendëspresidente ekzekutive e Zhvillimit të Produkteve Globale.[7] Pozita e fundit përfshinte përgjegjësitë për dizajn; ajo ka punuar për të reduktuar numrin e platformave të automobilave në GM. Në gusht të vitit 2013, përgjegjësia e Zëvendëspresidentit të saj u zgjerua për të përfshirë Zinxhirin Global të Blerjeve dhe Furnizimit.[8]

Gjatë vitit të saj të parë si CEO, e General Motors u detyrua të lëshojë 84 kujtime të sigurisë që përfshijnë mbi 30 milionë makina.[9] Barra u thirr para Senatit për të dëshmuar për kujtimet dhe vdekjet që i atribuohen kalimit të ndezur. Barra dhe General Motors gjithashtu u nënshtruan për të paguar për çmime për të ndezur imazhin e CEO dhe korporatës gjatë asaj kohe.[10]

Në gusht të vitit 2017, ajo u zgjodh në bordin e Disney.[11]

Jeta personale Redakto

Barra është e martuar me konsulentin Tony Barra, të cilin e ka takuar gjatë studimeve në Universitetin Kettering dhe ka dy fëmijë. Familja jeton në Northville, një periferi të Detroitit.[12] Ajo ka emëruar Chevrolet Camaro dhe Pontiac Firebird si makinat e saj të preferuara.[13]

Barra është anëtare e Bordit Drejtues të Përgjithshëm Dinamik. Ajo shërben në Bordin e Drejtorëve të Klubit Ekonomik të Detroitit dhe si anëtar i Këshillit të Biznesit. Ajo është gjithashtu anëtare e Bordit të Administratorëve të Universitetit të Stanfordit, Shkollës së Stanfordit të Këshillit të Biznesit dhe Bordit të Besimit për Shkollën e Ditës së Detit në Detroit.[14]

Referime Redakto

 1. ^ a b Vlasic, Bill (2013-12-10). "G.M. Names First Female Chief Executive". The New York Times. Marrë më 2013-12-11. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ a b "Dan Akerson to Retire as GM CEO in January 2014 Mary Barra to Become Next CEO; Dan Ammann Named President". General Motors. Marrë më 2013-12-10. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "A Look at Mary Barra, GM's First Female CEO". The Wall Street Journal. 2013-12-10. Marrë më 2013-12-11. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Taylor, Alex (2012-12-17). "Mary Barra: GM's next CEO?". CNN/Fortune. Arkivuar nga origjinali më 14 dhjetor 2013. Marrë më 2013-12-11. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ Niskakangas, Tuomas (2013-12-16). "New CEO of automotive icon is of Finnish descent". Helsinki Times. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Mary T. Barra "Mary Barra: Executive Profile & Biography". Bloomberg Businessweek. Marrë më 2013-12-11. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Shiko vlerën e |url= (Ndihmë!)
 7. ^ Bunkley, Nick; Vlasic, Bill (2011-01-20). "G.M. Names New Leader for Global Development". The New York Times. Marrë më 2013-12-11. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "About GM: Mary T. Barra". General Motors. Arkivuar nga origjinali më 21 janar 2016. Marrë më 2013-12-10. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "General Motors (GM): Safety Recalls Add Up to 84 in 2014". Zacks Equity Research. Arkivuar nga origjinali më 4 shkurt 2015. Marrë më 2015-01-05. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "Is General Motors buying awards for Mary Barra?". Autoblog. Marrë më 2015-01-21. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ http://www.autonews.com/article/20170824/OEM02/170829852/barra-elected-to-walt-disney-board
 12. ^ Bennett, Jeff; Murray, Sara (2013-12-11). "Longtime Insider Is GM's First Female CEO". The Wall Street Journal. fq. A1, A10. Marrë më 2013-12-11. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ "Mary Barra, G.M.'s New Chief, Speaking Her Mind". The New York Times. 2013-12-10. Marrë më 2013-12-11. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ "Mary Barra - GM Corporate Officer". Arkivuar nga origjinali më 7 maj 2017. Marrë më 26 prill 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme Redakto