Masakra në shkollën fillore Sandy Hook

14 dhjetor 2012, Adam Lanza, 20 vjeç, qëlloi për vdekje njëzet fëmijë dhe gjashtë anëtarë të stafit të rritur në Shkollën Fillore Sandy Hook në Newtown, Connecticut. Ai vrau nënën e tij, Nancy Lanza, në shtëpinë e tyre afër Newtown para se të kryente masakrën në shkollës. Pasi qëlloi studentët dhe punonjësit, ai ka kryer vetëvrasje.

Policia mbërrin pas vrasjeve.
Presidenti Obama mban fjalim emocionues.

Numri i të vdekurve nga të shtënat në shkollë ishte 27 vetë (duke përfshirë edhe agresorin), ndërsa duke përfshirë të ëmën e vrarë më herët në shtëpi, numri i përgjithshëm i të vrarëve ishte 28 [1]. Dy të rritur u trajtuan për lëndime.Kjo ishte masakra e dytë më vdekjeprurëse në shkollë në historinë e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, pas masakrës së vitit 2007Virginia Tech.[2]

Lista e viktimave Redakto

 • Dawn Lafferty Hochsprung, 47, drejtore
 • Anne Marie Murphy, 52, mësuese
 • Lauren Rousseau, 30, mësuese
 • Mary Sherlach, 56, psikologe
 • Victoria Soto, 27, mësuese
 • Charlotte Bacon, 6
 • Daniel Barden, 7
 • Olivia Engel, 6
 • Josephine Gay, 7
 • Dylan Hockley, 6
 • Madeline F. Hsu, 6
 • Catherine Violet Hubbard, 6
 • Chase Kowalski, 7
 • Jesse Lewis, 6
 • Ana Marquez-Greene, 6
 • James Mattioli, 6
 • Grace McDonnell, 6
 • Emilie Parker, 6
 • Jack Pinto, 6
 • Noah Pozner, 6
 • Caroline Previdi, 6
 • Jessica Rekos, 6
 • Avielle Richman, 6
 • Benjamin Wheeler, 6
 • Allison N. Wyatt, 6

Lidhje të jashtme Redakto

  Commons: Sandy Hook Elementary School shooting – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Referime Redakto

 1. ^ "Police: Second person injured in Connecticut school shooting survived". NBC News. Marrë më 17 dhjetor 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Bratu, Becky (14 dhjetor 2012). "Connecticut school shooting is second worst in US history". nbc.com. Marrë më 16 dhjetor 2012. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

41°25′12″N 73°16′43″W / 41.42°N 73.278611°W / 41.42; -73.278611