Mashqit (italisht: Maschito) është një fshat dhe komunë në Provincën e Potencës, në rajonin jugor italian të Bazilikatës (ish Lukania).

Mashqiti
Maschito
Scorciopaese.jpg
Location of {{{official_name}}}
Population
 • Total (2.010) 1,735
Demonym(s)mashqitanë
Websitewww.comune.maschito.pz.it
Vendodhja e Mashqitit në Provincën e Potencës

GjeografiaRedakto

Mashqiti kufizohet nga komunat Forenxa, Zhura, Palaxo San Gervazio dhe Venoza.