20°12′S 57°30′E / 20.2°S 57.5°E / -20.2; 57.5

Republic of Mauritius
Emblema - Mauritiusi
Flamuri Stema
Moto Kombëtare: Stella Clavisque Maris Indici
(Lat.: Yll dhe Dritë e Oqeanit Indian1)
Vendndodhja - Mauritiusi
Vendndodhja - Mauritiusi

Mauritius është një ndër ishujt më të largët të AfrikësOqeanin Indian. Ky ishull gjendet në anën lindore të ishullit afrikanë Madagaskar

Historia Redakto

Artikulli kryesor : Historia

Politika Redakto

Artikulli kryesor : Sistemi shtetror

Njësit administrative Redakto

Artikulli kryesor : Njësit administrative

Gjeografia Redakto

Artikulli kryesor : Gjeografia e ishullit Mauritius

Sipërfaqja e përgjithshme e ishullit Mauritius është 2,040 km2 duke llogaritur Ishujt Agalega, Kargados Karajos Shoals-in (ang.: Cargados Carajos Shoals (Saint Brandon) ) dhe Rodrigrezin (ang.:Rodrigues), prej së cilës sipërfaqe 10 km2 janë ujë. Ishuli Mauritius shtrihet rreth koordinatave gjeografike 20 17 ‘‘‘J’’’, 57 33 ‘‘‘L’’’.

Ishulli Mauritius ka një vijë bregdetare 177 km dhe nuk ka ndonjë fqinjë për të ndarë kufirin tokësor.

Klima në Mauritius është tropikale e ndikuar nga fryma kalimtare juglindore. Sezoni i thatësi në dimër fillon në muajin maj dhe përfundon në nëntor nga ku fillojnë reshjet që zgjasin gjatë sezonit verorë deri në maj.

Relievi i Mauritius-it rripi i ngushtë bregdetarë vazhdon në male të parregullta që e rrethojnë rrafshnaltën në pjesën qendrore. Pika më e ultë e relievit 0 m është përgjatë bregdetit në oqeanin Indian dhe ajo më e larta në lartësi mbidetare prej 828 metrave në majën Piton (ang.: Mont Piton).

Ekonomia Redakto

Artikulli kryesor : Ekonomia

Demografia Redakto

Artikulli kryesor : Demografia

Kultura Redakto

Artikulli kryesor : Kultura

Lidhje të jashtme Redakto

  Commons: Mauritiusi – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale
  Commons: Mauritiusi – Album me fotografi dhe/apo video dhe material multimediale