Medina del Campo

komunë në Spanjë

Medina del Campo është një komunëSpanjë, e vendosur në qarkun Tierras de Medina, të provincës Valladolid, në Castile dhe León. Medina del Campo ka 21556 banorë (2013), dhe përfshinë një sipërfaqe prej 153.27 km2.

Medina del Campo
Komunë
noform
Town Hall.
Stema_figuraBandera de Medina del Campo (Valladolid).svg
Vendndodhja
Medina del Campo is located in Spanjë
Medina del Campo
Medina del Campo

Koordinatat: 41°18′V 4°55′P / 41.300°V 4.917°P / 41.300; -4.917

Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Kom. autonom  Castile dhe León
Provinca Valladolid
Qarku Tierras de Medina
Kryetari i Bashkisë María Teresa López Martin
Partia PSOE
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 153.27 km2
Lartësia 720 m (m.n.d.)
Popullsia 21556 banorë
Të dhëna të tjera
Vendasit Medinenses
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 47400
Faqja Zyrtare www.ayto-medinadelcampo.es

BinjakëzimetRedakto

ReferimetRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto