Mehedin Përgjegjaj (i lindur më 15 qershor 1980Deçan), i njohur si Meda, është këngëtar shqiptar dhe rrjedh nga nje familje nga Lumbardhi i Deqanit . Ai është këngëtari i parë shqipatë që ka thyer rekordet për shitjen e albumeve . Albumi që mori përmasa të mëdha dhe gjithashtu e bëri edhe të njohur ka qenë albumi "Pendohu".Ku mori shume fame me kengen Hajde me mu!

Mehedin Përgjegjaj
Informacione
EmriMehedin Përgjegjaj
Pseudonim(e)Meda
Lindja (1980-06-15) 15 Qershor, 1980 (39 vjeç) Kosova Kosova, Deçan
PrejardhjaLumbardhi i Deçanit
ZhanriPopullore
Profesion(e)Këngëtar
LabelProduksioni Dukagjini 1999 dhe EmraCom (2001-prezentë)
Vite aktiv2001-prezentë

Mehedin Pergjeçaj jeton në Shtutgart. Babai i tij, Hasan Pergjegjaj ishte gjithashtu një muzikant i suksesshëm dhe tani është producent i një produksioni jashtë vendit. Meda është këngëtari më i kërkuar në të gjitha vendet ku ka shqiptarë , zakonisht vendet ku këndon ai janë të stërmbushura . Meda është i martuar me Luljetën dhe ka kater fëmijë.

Albumet e Medes - 1999 - Meda e Ismet Bexheti- Ku e kam shokun?(kenge patriotike) 2000 - Meda e grupi korona- Koha e ben te veten! 2001- Meda - Une te dua! 2002 - Ku Je Ti. 2003 - Biondinë. 2004 - Pendohu. 2005 - Cka Ka Zemra. 2006 - Ah Dashni. 2007 - Mollë E Ndaluar. 2008 - As Kafe , As Llafe. 2009 - Kur E Don , E Don. 2010 - Mos Gabo. 2011 - Lamtumirë. 2012 - O Marak. 2013 - Për Ju. 2013 - Llokum. 2014 - Princeshë. 2015 - Hallall. 2016 - Kot E Ke. 2017 - N'extrem. 2018 - Njo Po Njo..

FilmografiaRedakto

  1. Zori Komandant 2014