Mehmet Kemal Ağar (lindi më 30 tetor 1951) është një ish-shef policie, politikan, ministër qeverie dhe drejtues i Partisë Demokratike. Ai ishte një oficer policie që u ngrit në detyrë si Drejtor i Përgjithshëm në Drejtorisë së Përgjithshme të Sigurisë duke shërbyer nga viti 1993 deri në 1995, para se të hynte në parlament dhe të shërbente si ministër i qeverisë më 1996. Pasi u dënua me disa vjet burg për aktivitetet kriminale në lidhje me skandalin e Susurlukit, ai u la i lirë në provë në prill 2013.

Mehmet Ağar
Kryetari i Partisë së Rrugës së Vërtetë
Në detyrë
14 dhjetor 2002 – 27 maj 2007
Paraprirë ngaTansu Çiller
Pasuar ngaÇetin Özaçıkgöz
Ministër i Punëve të Brendshme
Në detyrë
28 qershor 1996 – 8 nëntor 1996
Paraprirë ngaÜlkü Güney
Pasuar ngaMeral Akşener
Ministër i Drejtësisë
Në detyrë
6 mars 1996 – 28 qershor 1996
Paraprirë ngaFiruz Çilingiroğlu
Pasuar ngaŞevket Kazan
Të dhëna vetjake
U lind më30 tetor 1951
Çankaya, Ankara, Turqi
Bashkëshortja/etEmel Ağar (m.1971)
FëmijëtZylfy dhe Jasemin

Arsimi

Redakto

Mehmet Ağar filloi arsimin e shkollës së mesme në Ankara, vazhdoi në shkollën e mesme Hajdarpasha në Stamboll duke mbaruar në vitin 1968. Ai studioi financë në Shkollën e Shkencave Politike në Universitetin e Ankarasë me bursë nga Drejtoria e Përgjithshme Turke e Sigurisë. Pasi diplomoi në vitin 1972, ai u bë oficer policie.

Karriera

Redakto

Ai më vonë shërbeu si inspektor policie në forcën e sigurisë për presidentin e shtetit. Në vitin 1976, Ağar u emërua zv. guvernator i rrethit në İznik dhe Selçuk. Ai më vonë u bë guvernatori i rrethit në Torul dhe Delice. Në vitin 1980, ai u caktua ndihmës drejtor në seksionin kundër terrorizmit të Policisë së Stambollit. Vitin tjetër, ai u gradua në drejtorin e sigurisë në Stamboll. Në të njëjtën kohë, ai u bë shefi i Counter-Guerilla, një nismë klandestine stay-behind antikomuniste e mbështetur nga NATO dhe Shtetet e Bashkuara.

Mehmet Ağar shërbeu midis 1984-1988 si zv. shef policie i Stambollit për Drejtorinë e Përgjithshme të Sigurisë (Policia Kombëtare Turke). Ağar u përfshi në Raportin e MIT 1987Mehmet Eymür, në shënjestër të ish-nëpunësve civilë dhe politikanë të rangut të lartë si Ağar, Nevzat Ayaz dhe Ünal Erkan.

Në 1988, ai u bë shefi i policisë në Ankara dhe Shefi i Policisë në Stamboll më 1990. Pas një shërbimi të shkurtër si guvernator i provincës së policisë në Erzurum midis 1992-1993, ai u emërua në korrik 1993 drejtor i përgjithshëm i Drejtorisë së Përgjithshme të Sigurisë - në të vërtetë shefi i policisë kombëtare. Nën udhëheqjen e tij Forcat Speciale të Policisë brenda Drejtorisë së Përgjithshme të Sigurisë drejtohej nga İbrahim Şahin; Ağar mbështeti bashkëpunimin e saj me Xhandarmërinë kundër Partisë së Punëtorëve të Kurdistanit (PKK) në zonat rurale.

Ai dha dorëheqjen nga policia pasi hyri në parlament në vitin 1995.

Karriera politike

Redakto

Mehmet Ağar hyri në politikë si deputet i Ellazës nga Partia e Rrugës së Vërtetë (DYP) pas zgjedhjeve të përgjithshme të vitit 1995.

Mehmet Ağar u emërua Ministër i Drejtësisë në vitin 1996. Ai shërbeu më vonë në kabinetin e koalicionit të qeverisë së ardhshme si Ministër i Brendshëm. Ai dha dorëheqjen nga ky post në 8 nëntor 1996 duke protestuar për vizitën zyrtare të Kryeministrit Nexhmetin Erbakan në Libi. Në zgjedhjet e përgjithshme të vitit 1999, Ağar kandidoi për një vend në parlament si deputet i pavarur nga Ellazë dhe mori numrin më të madh të votave që një kandidat i pavarur kishte arritur ndonjëherë.

Partia e Rrugës së Vërtetë (DYP) humbi zgjedhjet parlamentare të vitit 2002 dhe Tansu Çiller dha dorëheqjen si drejtuese e partisë dhe u tërhoq nga politika. Mehmet Ağar ishte përfaqësuesi i vetëm i partisë i zgjedhur në zgjedhjet 2002 nga Ellazë dhe hyri në Asamblenë e Madhe Kombëtare Turke. Pas dorëheqjes së Çillerit, Ağar u zgjodh si presidenti i ri i Partisë së Rrugës së Vërtetë.

Më 5 maj 2007 u njoftua se PD dhe Partia e Atdheut (ANAP) do të bashkohen për të formuar Partinë Demokratike (Turqisht: Demokrat Parti). Për atë rast, DYP u riemërua vetvetiu (bazuar në partinë e mëparshme me të njëjtin emër), dhe ishte planifikuar që ANAP të bashkohej me PD-në e sapoformuar.

Mehmet Agar dha dorëheqjen nga posti i tij si drejtuesi i PD pas zgjedhjeve të 22 korrikut 2007.

Skandali Susurluk

Redakto

Me skandalin e Susurluk të vitit 1996, karriera e tij politike përfundoi për ca kohë kur doli që ai kishte qëndruar në një hotel me viktimat e përplasjes së makinave në Susurluk menjëherë para incidentit. Ai në mënyrë të famshme tha "Unë do të flas nëse shteti dëshiron që unë të flasë" në një komision që heton çështjen. Ai shpëtoi drejtësinë në atë kohë për shkak të imunitetit të tij parlamentar, megjithatë, ai u rigjykua duke filluar nga 9 shkurt 2009 në Gjykatën e Lartë Penale të 11-të të Ankarasë. Nëse ai nuk pranon të marrë pjesë në seancën e tij, ai do të shoqërohet nga policia.[1]

Më 15 shtator 2011, ai u dënua me pesë vjet burg për rolin e tij në skandalin e Susurlukit si drejtues i një organizate kriminale. Pas aprovimit të Gjykatës së Lartë të Apelit për vendimin e dhënë nga gjykata penale në Ankara, ai u internua më 25 prill 2012 në një burg të vogël rrethi të tipit K1 në Yenipazar, Aydın, i cili u zgjodh për shkaqet e tij personale të sigurisë. Ai do të qëndrojë në burg edhe dy vitet e mbetura të dënimit të tij.[2] Pasi dënimi i tij u zvogëlua në tre vjet dhe nëntë muaj, ai u la i lirë me provë në prill 2013.[3]

Referime

Redakto
  1. ^ "Ağar'ın Susurluk davası 9 Şubat'ta". Sabah (në turqisht). 2008-12-25. Arkivuar nga origjinali më 3 mars 2016. Marrë më 2008-12-28.
  2. ^ "Mehmet Ağar teslim oldu". CNN Türk (në turqisht). 2012-04-25. Arkivuar nga origjinali më 9 nëntor 2019. Marrë më 2012-05-26.
  3. ^ Today's Zaman, 29 prill 2013, Former minister and Susurluk convict Mehmet Ağar released on probation Arkivuar 23 maj 2013 tek Wayback Machine