Michelle LaVaughn Robinson Obama u lind me 17 janar 1964Chicago,Illinois, është avokate amerikane dhe bashkortja e Presidentit të 44 Sh.B.A-ve si edhe dhe zonja e parë e Shtetit Amerikan që i përket komunitetit Afro-amerikan.

Michelle Robinson Obama
Michelle Obama official portrait.jpg
Zonjë e parë e Shteteve të Bashkuara të Amerikës
21 janar 200920 janar 2017
Paraardhësi: Laura Bush
Pasardhësi: Melania Trump
Të dhënat personale
Lindi më: 17 janar, 1964
Lindi në: Chicago, Illinois, SH.B.A
Kombësia: Amerikane
Partia politike: Demokratike
Bashkëshorti Barack Obama
Fëmijë Sasha dhe Malia
Feja:
FirmaMichelle Obama signature.svg

Edukimi dhe FamiljaRedakto

Michelle mbaroi studimet në Universitetin Princeton dhe më pas në Harvard. Fillimet e saj në karrierë i pati si këshilluese ligjore pranë firmës “Sidley Austin” ku dhe u njoh me Barack-un. Më pas punoi si ndihmës-dekane në Universitetin e Chicago-s.

U martua me Barack-un në vitin 1992 dhe kanë dy vajza së bashku.

Zonja e Parë 2008-Redakto

 
Michelle gjate nje udhetimi ne Indi

Ajo shoqëroi bashkëshortin e saj gjatë gjithë fushatës së tij të parë Presidenciale në vitin 2008. Gjatë fushatës së tij, Michelle filloi të shihej si një nga figurat më me ndikim në Partinë Demokratike, kryesisht fjalë fjalimeve të mbajtura gjatë konventave kombëtare, i fundit ai i Philadelphias në vitin 2016, ku shprehu hapur dhe mbështetjen për Hillary Clinton për postin e presidentes.

Si zonjë e parë ajo ndërmori fushata të shumta për mbrojten e të drejtave të fëmijëve, për shëndetin e tyre, zhdukjen e varfërisë, për të drejtat e komunitetit afro-amerikan dhe njohjen e kulturës së tyre si dhe u fokusua kryesisht te të drejtat e grave kryesisht në vendet e botës së tretë.

Ajo u kthye në një ikonë mode dhe shembull për të gjitha gratë Amerikane.

ReferimetRedakto