Miguel Laurencena

politikan argjentinas

Miguel M. Laurencena (27 shkurt 1851 - 3 shkurt 1928) ishte avokatë dhe politikanë argjentinas. Ai shërbeu si guvernator i Provincës Entre Ríos.

Portreti i Miguel Laurencenës

Jeta Redakto

Laurencena lindi në Buenos Aires,[1] ai ishte djali i Martin G. Laurencena dhe Margarita Eyaragaray.[2] Laurencena përfundoi studimet e tij në Gualeguay, dhe shkollë e mesme dhe universitetin në Buenos Aires, ku ai u bq avokatë.

Në vitin 1881, ai u bë kryetarë i qytetit të Gualeguay.[1] Në vitin 1883, ai u emërua Ministër i Qeverisë në Provincën Entre Ríos. Mes viteve 1886 dhe 1892, ai ishte deputet kombëtar, duke përfaqësuar banorët e Entre Ríos.[3]

Në vitin 1889, ai u bashkua Bashkimi Qytetar; ai më vonë u përfshirë Revolucionit të Parkut në verën e vitit 1890 dhe ishte një nga themeluesit e Bashkimit Qytetar Radikal në vitin 1891.[4] Ai organizoi radikalizmin në provincën e Entre Ríos, dhe morri pjesë në Revolucionet e vitit 1830 dhe 1905, e fundit nga të cilat rezultoi në arrestimin dhe burgimin e tij.[5] Ai u zgjodh guvernator i provincës Entre Ríos më 1914, me Luis L. Etchevehere si zëvendës i guvernatorit.[3]

Një nga djemtë e tij, Eduardo shërbeu gjithashtu si guvernator i provincës Entre Ríos.[6]

Referime Redakto

  1. ^ a b Salduna, Bernardo Ignacio (2005). La rebelión jordanista (në spanjisht). Editorial Dunken. fq. 425. ISBN 978-987-02-1334-5.
  2. ^ Parker, William Belmont (1920). Argentines of Today (bot. Public domain). Hispanic Society of America. fq. 397. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ a b Reula, Filiberto (1971). Historia de Entre Ríos: política, étnica, económica, social, cultura y moral (në spanjisht). Castellví. fq. 17.
  4. ^ La Educación en las provincias y territorios nacionales (1885-1945) (në spanjisht). Editorial Galerna. 1993. fq. 200. ISBN 978-950-556-313-5.
  5. ^ Carranza, Adolfo S.; Zavalía, Rafael García (1926). Jurisprudencia de Tucumán... Tip. Cárcel Penitenciaria. fq. 345. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ Uruguay, Who's Who in Latin America: Part V, Argentina, Paraguay and. Who's Who in Latin America: Part V, Argentina, Paraguay and Uruguay. Stanford University Press. fq. 115. ISBN 978-0-8047-0741-1. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)