Milpitas, California (City of Milpitas) është një qytet në qarkun Stampa:Flagicon image</ref> Santa Clarashtetit federal California, SHBA. Në Milpitas, California jetojnë 70092 banorë (2014)[2]. Qyteti ka një sipërfaqe prej 35.328 km2 (13.641 sq mi) dhe lartësi mbidetare prej 6 m (20 ft).[3]

Milpitas, California
Anglisht : City of Milpitas
qytet
noform
Milpitas City Hall
Stema_figura
Vendndodhja
Milpitas, California is located in SHBA
Milpitas, California
Milpitas, California

Koordinatat: 37°26′5″V 121°53′42″P / 37.43472°V 121.89500°P / 37.43472; -121.89500

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal California
Qarku Stampa:Flagicon image</ref> Santa Clara
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 35.328 km2
 •  tokësore 35.2 km2
 •  ujore 0.128 km2
Lartësia 6 m (m.n.d.)
Popullsia 70092 banorë (2014)
Të dhëna të tjera
Themelimi 1852[1]
Zona Kohore Pacific−8
Verore PDT−7
Kodi Postal 95035, 95036
Prefiksi 408/669
Koordinatat 37° 26′ 5″ Veri

121° 53′ 42″ Perëndim

HistoriaRedakto

GjeografiaRedakto

ReferimetRedakto

  1. ^ [nevojitet citimi]
  2. ^ "E-1 Population Estimates for Cities, Counties, and the State". California Department of Finance. Arkivuar nga origjinali origjinali më 1 korrik 2014. Marrë më 2014-04-30. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Milpitas". Geographic Names Information System. United States Geological Survey. Marrë më dhjetor 29, 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtmeRedakto

  Commons: Milpitas, California – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale