Ministria e Sigurisë së Shtetit (Kinë)

Ministria e Sigurisë së Shtetit (MSS ose Guóānbù) është agjencia kryesore e inteligjencës civile, e sigurisë dhe e policisë sekrete e Republikës Popullore të Kinës, përgjegjëse për inteligjencën e huaj, kundërzbulimin dhe sigurinë politike të Partisë Komuniste Kineze (PKK). Një nga organizatat më të mëdha dhe më të fshehta të inteligjencës në botë, e ka selinë në distriktin Haidian të Pekinit, me degë të fuqishme gjysmë autonome në nivelet provinciale, të qytetit, bashkisë dhe vendbanimeve në të gjithë Kinën.[1][2][3]

Logoja zyrtare e Ministrisë Kineze të Sigurimit të Shtetit.

Origjina e MSS fillon me Degën Speciale Qendrore të PKK-së, e njohur më mirë si Teqeja, e cila u zëvendësua nga Departamenti Qendror i Çështjeve Sociale (SAD) në 1936, i cili nga ana e tij u pasua nga Departamenti Qendror i Hetimit (CID) - MSS. paraardhësi i menjëhershëm – në vitin 1955. Në vitin 1983 CID u bashkua me elementët e kundërzbulimit të Ministrisë së Sigurisë Publike (MSHP) për të krijuar MSS.

MSS është aktive në spiunazhin industrial dhe kibernetik, ku ka zëvendësuar Ushtrinë Çlirimtare Popullore (PLA) si aktori më i sofistikuar dhe më produktiv i kërcënimeve të përparuara të vendit.[4][5] Ai kryen arrestime nëpërmjet përbërësit të vet të Policisë Popullore dhe ruan autoritetin për të zhvilluar seancat e veta gjyqësore jashtëgjyqësore.[6][7]

Sot agjencia vlerësohet të ketë të paktën 110,000 punonjës, me 10,000 të lidhur drejtpërdrejt me selinë qendrore të MSS dhe 100,000 të shpërndarë në dhjetëra degët e saj provinciale. Homologu i inteligjencës ushtarake të agjencisë është Byroja e Inteligjencës PLA e Departamentit të Stafit të Përbashkët.

Shiko edhe Redakto

Referime Redakto

  1. ^ Mattis, Peter (9 korrik 2017). "Everything We Know about China's Secretive State Security Bureau". The National Interest. Arkivuar nga origjinali më 9 nëntor 2020. Marrë më 22 korrik 2022. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Eftimiades, Nicholas (2017-07-28). Chinese Intelligence Operations: Espionage Damage Assessment Branch, US Defence Intelligence Agency (në anglishte amerikane). Routledge. ISBN 978-1-135-24017-2. OCLC 1118472067. Arkivuar nga origjinali më 2020-08-23. Marrë më 2020-05-10.
  3. ^ Mattis, Peter; Brazil, Matthew (2019-11-15). Chinese Communist Espionage: An Intelligence Primer (në anglishte amerikane). Annapolis: Naval Institute Press. ISBN 978-1-68247-304-7. OCLC 1117319580.
  4. ^ Perlroth, Nicole (2021-07-19). "How China Transformed Into a Prime Cyber Threat to the U.S." The New York Times (në anglishte amerikane). ISSN 0362-4331. Marrë më 2023-05-13.
  5. ^ Dilanian, Ken (9 tetor 2018). "They're back: Chinese hackers are stealing from U.S. firms again". NBC News (në anglisht). Marrë më 2023-05-13. Dmitri Alperovitch said his firm is observing an increase in hacks by China's Ministry of State Security, which he says is far more adept and proficient than the People's Liberation Army, which previously had conducted most of the hacks into private Western companies. "That's troubling, because they've always been the better actor," he said.
  6. ^ Joske, Alex (2022). Spies and Lies: How China's Greatest Covert Operations Fooled the World. Hardie Grant Books. fq. 24–29, 117. ISBN 978-1-74358-900-7. OCLC 1347020692. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ Guo, Xuezhi (2012). China's Security State: Philosophy, Evolution, and Politics (në anglishte amerikane). Cambridge University Press. fq. 368. ISBN 978-1-107-02323-9. Like the MPS, the MSS has a wide scope of authority in domestic intelligence activities, and that authority overlaps with the law enforcement responsibilities of the MPS. Thus, the MSS not only is involved in police functions (similar to the U.S. FBI) but also fulfills other roles, such as court hearings (akin to the role of the judiciary in Western democracies).