Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Montérégie (kthjellim).


Montérégie është një rajon administrativProvincën Kebek, Kanada. Rajoni administrativ ka një sipërfaqe 11111 km² dhe popullsi 1415010 banorë.[1] U themelua më 29 mars 1966.

Montérégie
—  rajon administrativ  —
Montérégie is located in Kanadaja
Montérégie
Montérégie
Administrimi
Shteti Flag of Canada.svg Kanadaja
Provinca Kebek – stema Kebek
Gjuha zyrtare Frëngjisht
Statistika dhe Territori
Koordinatat 45°23′23″V 73°06′05″P / 45.389833°V 73.101278°P / 45.389833; -73.101278 (Montérégie)Koordinatat: 45°23′23″V 73°06′05″P / 45.389833°V 73.101278°P / 45.389833; -73.101278 (Montérégie)
Sipërfaqja 11.111 km2
Popullsia 1.415.010 banorë 2008
Dendësia 127,35 banorë/km2
Informacione të tjera
Themelimi 29 mars 1966
Zona Kohore UTC-5
Montérégie – harta_foto

ReferimetRedakto

  1. ^ "Population and dwelling counts, for Canada, provinces and territories, and census subdivisions (municipalities), 2011 and 2006 censuses (Ontario)". Statistics Canada. 8 shkurt 2012. Marrë më 22 tetor 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Projekte të tjeraRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

  • Faqja zyrtare

Stampa:Ndarja administrative në Kebek