Montreux

komunë në Zvicër

Montreux (gjer.: Muchtern) është vendbanim në kantonin VaudZvicer.

Montreux
Qytet
noform
Stema_figura
Administrimi
Shteti Flamuri Zvicra
Qarku Vaud
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 33,40 km2
Popullsia 23170 banorë (2006)
Faqja Zyrtare http://www.montreux.ch/

GjeografiaRedakto

HistoriaRedakto

EdukimiRedakto

ArtiRedakto

SimboletRedakto

Shih edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto