Montsià është komarka (qark) në provincën Tarragona, në komunitetin e Katalonjës, Spanjë. Ky qark ka një popullsi prej 71,577 banorë (2013), dhe një sipërfaqe prej 735.4 km2.

Montsià
Komarka (qark)
Flamuri_figura
Flamuri
Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Provinca Tarragona
Komuniteti Autonom  Katalonja
Kryeqyteti Amposta
Komuna më e madhe Amposta
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 735.4 km2
Popullsia 71,577 banorë (2013)
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2

Lista e komunaveRedakto

Alcanar, Amposta, Freginals, La Galera, Godall, Mas de Barberans, Masdenverge, Sant Carles de la Ràpita, Sant Jaume d'Enveja, Santa Bàrbara, La Sénia, Ulldecona

ReferimetRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

  •   Commons: Montsià – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale