Mozaiku i Linit është monument kulturor i cili ndodhet në Lin , Pogradec , Korçë. Është monument kulturor i mbrojtur me ligj . Ky mozaik u zbulua nga gërmimet në vitin 1969 që janë bërë në Lin të Pogradecit. Gërmimet treguan për një vendbanim ilir, që i përket epokës së hekurit dhe vijnë deri në mesjetën e hershme. Nga mozaikët e zbuluar në këtë vend, bie në sy pasuria nga një dekor i larmishëm zoomorf, bimor e gjeometrik, me vlera të shquara artistike. Mozaikët nga ana artistike ngjajnë me stilin e një trevë të gjerë ballkanike, që përfshinte qytete si Dyrrahu, Stobi, Tesaloniku, etj.

Mozaiku i Linit
Mosaik (Lin).jpg
Lloji Arkitekture
Vendndodhja Lin ,Pogradec, Shqipëri
Ndërtuar Gjysmës së dytë të Shek.XIII
Organi drejtues DRKK Pogradec
Emri zyrtar: Monument i trashëgimisë kulturore
Lloji Nën mbrojtje
Kriteret I
Përcaktuar 586 (17.03.1948)
4874 (23.09.1971)
Nr. i referencës GJ001
Tipologjia Mozaik

Shpallja si monument kultureRedakto

Mozaiku i Linit është shpallur si monument kulture i kategorisë së parë me vendim nr.1886 më datë 10.06.1973[1], nga Ministria e Arsimit dhe Kulturës, për vlerat e veçanta që ai për trashëgiminë kulturore.

  Ky artikull është pjesë e Code4Culture Albania 2018 .
  1. ^ "Kopje e arkivuar" (PDF). Arkivuar nga origjinali origjinali (PDF) më 13 qershor 2018. Marrë më 28 prill 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)