Myra Hindley (23 korrik 1942 dhe vdiq më 15 nëntor të vitit 2002 nga nje Infrakt në zemër ishte Vrasëse Serike e cila së bashku me të dashurin e saj Ian Brady kan vrarë 5 fëmij të moshave 10 vjeq - 17 vjeq gjat viteve 1963-1965 ajo u arrestua nga polica më 11 tetor 1965 4 ditë pasi i dashuri i saj u arrestua per vrasjen e Edward Evans ajo u dena me burgim te prjshem ku vdiq gjate vuajtes se denimit ne moshen 60 vjeqare nga nje semundje e zemres ndresa Brady po vuan denimin ne nje burg psikatrik ata njehen si vrasit Moor spse vendi ku u gjeten trupat ishte nje zon e quajtur Moor.

Myra Hindley

Biografia Redakto

Femirija Redakto

 
Myra Hindley ne femirij

Myra Hindley lindi në Gorton qyteze në Manchester prinderit e sja ishin Neillie dhe Bob Hendley babai saj ishte nje alkoholist njeri labiol i cili rihte femijet dhe Bashkortën e tij ajo kishte nje femirje te trazuar ajo si e vogel flinte nje vend jo te pershtsem posh krevatit ku flinin prinderit e saj po ashtu Babai i saj ishte luftar i luftes botërore dhe parashutisr po ashtu Hindley kishte pak mbeshtetje nga ema e saj ajo kishte nje moter me te vogolel me emrin Maureen pas lindje kur Myra ishte vete 5 vjeqe ajo dergua te jetonte me gjyshe dhe gjyshin te cilet jetonin ne nje rrugë aty prane ajo kishte merdhenie jo te mira m babain e saj ne moshen 8 vjeqare ajo ishte ushtrar dhunes se saj ajo ishte magjepsur nga gjaku dhe sendet tjera te dhunshme. Ajo ishte dhe pjesatare e korit të kishës u ajo ishte pagëzuar se bashku me mikun e saj Michael Himmings vdiq kur po notonte ajo nuk arriti ti ndihmonte dhe fajsoi vdekjen e tij se bashku me shkoket e saj ajo morri pjes ne funeralin e tij. Ajo gjeti pune ne moshen 16 vjeqare ne nje dyqan per paisje elektrike ajo ishte shum e zoja ne punen e saj ajo ishte nje zeshkane a bukurë terheqese dhe pati nje lidhje te shkurtër me Ronnie Sincliar ajo pasi mbushi 17 vite ndryshoi ngjyren e flokeve nga zshkane ne ngjyre trndafili dhe shkoi per te marr mesime gjudo-je ajo ishte nje nxense me note mesatare ne shkolle asaj nuk i intersonte shkoll por puna ku u be ngasese e kalifikuar por ajo u shkarku pasi mungoi ne punë per gjastë mauj ku punonte nje dyqanin me Elktroshtepiake perkundrazi nga Ian Brady i cili kishte nje te kaluar kriminale dhe qe kishte qen ne qendra riedukuese Myra ishte nje vajze sjellshme,puntore,nervoze dhe e qudishtme por ishte dashurar marrezisht në Brady-n.

Lidhja me Ian Brady Redakto

Myra Hindely ne moshen 18 vjeqare u punsua ne vendin ku punonte Brady ajo e takoi ate pas disa bisedave ajo shum shpejt ra ne dashuri me Ian Brady edhe pse dinte te kaluarën kriminale te tij hera pare qe Brady i kishte foluar asaj ishte 27 korrik 1961 ate pyeti ne deshironte te shkonte ne Kinema ajo pranoi dhe filloi nje mardhenie midist tyre dhe ftoi ne nje dreke ku biseduan rreth njeri tjetrit ajo tha se Brady ne fillim kishte qen nje dajle pak i turpshem i cili ishte edhe shum i mater karakter te qudishem,nevrik i qete i zgjuar ajo tha se ai dha per te lexuar materiale qe permbanin ide naziste ajo tha se Brady ishte ishte nje Ateist por dhe i rrezikshem aji kishte droguar aji e kishte bindur ate se nuk ka ka zotë toka eshte shestë dhe mendim tjera te rrezishke tha se Brady e pelqente spse ajo ishte i nje racë e bardhe arienae ajo tha se aji e kishte bindur qe ajo te behej bionde dhe ti lyente buzet me buzekuqë ajo thas e Ian Brady i urrente femijet pasi kishte pasur nje kaluar te hidhur dhe te trazuar ne femirije ata kishin vjedhur nje pushekë dhe nje pistolet dhe u pefshin grabitje pre te sigurar te ardhura ata fitonin edhe ne menyre te paligjme ajo tha se Brady pelqemte revista me permbatje porngrafike kishte lexur libra me tortura dhe mizori te ndryshme si ne librin e Adolf Hitler liderit të [[Gjermania Naziste|Gjermanisë Naziste me titull Mein Kampf dhe kishte njdekur Gjygjin e Nürnberg qe zhvillohej në Nyrëmberg,Gjermani per ti gjykar ata qe shkatuan mizorit naziste dhe veprat e Fjedor Dostojevski aji e bindi Myra Hindley qe ajo ti urrente femijet pasi ajo i donte ata.

Krimet dhe vrasjet Redakto

Ajo dhe I dashuri saj Ian Brady varën 5 femij nga mosha 10 vjeqare deri 17 viktima e pere ishte Pauline Rade te cilen Myra e kishte mashturar dhe me pas Brady e kishte sulmuar sekualish duke dhunar ate dhe me pas Brady i theu kafken me lopate dhe trupin e saj e vrrosen ne nje varre te ceket kur policia gjetin ne vitin 1987 saj po ashtu ajo kishte joshur 12 vjeqar me psudonimet John Kilbrigde te cilin Brady kishte tenutar ta godiste me thike dhe per ti a qare fytin por nuk mundi pasta brady e vari dajloshim me spango dhe mbajti deri sa aj vdiq dhe varrosen trupin ne Saldlswoth Moor,Manchester me pas ata mashutran nje 12 vjeqar tjeter nje dajlosh i burkur me emrin Kieth Bennett te cilin e sulmuan sekualisht dhe me pas e vranë viktim a para fundit ishte 10 vjeqara te cilet e ata rrembyen dhe torturoan ato kishin regjistruar ate ndrsa Brady e torturonte ne nje kasete per 13 minuta ku degjohej zeri saj me pas ne megjesin 26 dhjetorit 1964 Brady e varu duke mbytur me spango dhe ata derguan trupin ne Saldlsowth Moor ku varrosen viktima fundit ishte nje nxenes ish shkolles se mesme te inxhinerisë Edward Evans 17 vjeqar a te ftuan ne shtepin e tyre kum me pas Brady dhe Hindley e sulmuan a te me pas Brady e goditi ate me sopatë ne koke dhe ne disa pjese te trupit duke e len te vdekur ata e kishin vrarë ne shtepin e gjyme vallaut të Myra Hindley i cili nihmoi ata aji nuk u arrestua por u detyra nga Brady per ti ndihmuar emri tij ishte Davdid Smith i cili njoftoi Policin e cila mberti me 7 tetor 1965 nje dite pas vrajes se Edward Evans ata filmisht arrestuan Brady-n per vrajen e djaloshit por Myria nuk u arrestua por morr ne pytje ajo mohoi se kishte vrare Edward Evans tha se vraja tij ishte nje aksident por ajo u la lire por pas 4 dite u arrestua per vrasje dhe u akuza per mbulim provash.

Arrestimi Redakto

11 tetor 1965 Polica e Manchesterit arrestoi Myra Hindley per perfshirjen ne vrajen 17 vjeqarit Edward Evans ajo u dergua ne qendren praburgim ku pas nje viti do te dilte ne gjygj per akuza te ndryshme ajo kishte mohuar gjitha akuzat me 7 tetor 1965 policia kishte arrestuar te dashurin e saj dhe parterin ne krim Ian Brady.

Gjykimi dhe Denimi Redakto

1966 Ajo doli para gjygjit ku akuzohej per 3 vrasje dhe me von per vrasje prokurori i qeshtjes Frederick Jones paraqiti prova inkriminuese qe lidhnin ate me vrasjen e 10 vjeqares Lasley Ann Downey ku ne inqizimin e gjetur degjohej zeri i saj dhe ne dhomen e tyre ishin gjetur fotografit e vajzes lakuriq dhe polica kishte zbuluar trupat e tyre qe ishin dekompozuar por ne fillim Brady dhe Hindley mohuan te gjitha akuzat dhe u deklaruan jo fajtor por provat dhe faktet qe kishin mbledhur prokuroria ishin thembesore nga trysnia dhe presioni i madh filimsht Ian Brady pranoi vrajen Edward Evans duke thën dy : Po une godita me sopatë dhe une vrava dhe Hindely pranoi se ajo e zhveshi Lasley Ann Downey por tha se nuk e kishte mbytuar ajo me von Hindley pranoi gjitha akuzat keshtu juria analizoi provat dhe faktet materile dhe pas degjimt te deshmitreve morri vendim brenda 2 oreve duke Shpallur fajtor Ian Brady per 3 vraje dhe denoi me burgim te perjeteshem pa drejt lirimi me kusht dhe denoi Myra Hindley per vraje te shkalles pare me burgim te perjeteshem pa drejt lirimi me kusht Ian Brady u transfura nga qendra paraburgimit në burgun Durham dhe Hindley u dergua ne nje burg ne Londër ku vdiq me pas ndrsa ish i dashuri i saj Ian Brady po vuan denimin ne nje spital psikatrik te siguris se lartë.

Burgimi dhe institucionalizimi Redakto

Hindley u burgos ne Burgun Holloway,Londër,Angli ajo kishte ber disa Apele te ciliat ju rrefuzuan ajo gjat ksaj kohe u dashur nje nga gardian e saj Patrica Caimis ne vitin 1971 ajo dhe Caimis kishin planifikuar bashke me nje te burgosure tjeter me emrin Maxine Croft te arratiseshin nga burgu por palani deshtoi pasi ata u diktuan nga nje polic dhe me pas policia arrestoi Patrica Caimis e cila u akuza per komplot dhe Denua me 6 vjet burgim ajo gjate ksaj kohe shkroi atobiografine saj e cilia mbeti e botura ajo nuk u lira deri sa ne shkurt te vitit 1999 por apeli saj per lirim u refuzua nga Gjykata spse ajo perballej me akuza te reja per vrajen Keith Bennett dhe Pauline Rade trupi i Rade ishte gjetur ne vitin 1987 ndersa ai Keith Bennet mbeti i pa zbuluar ne vitin 1997 ajo ishte shtuar ne spital per ftohje te thelle bronkeniale dhe me vone per semunje te zemres ne vitin 1999 ajo u zbulua se ishte tortura ne burg.

Vdekja Redakto

Pas disa problemeve te vazdhushme shendesor ku ne vitin 1997 u shtrua ne spital me probleme te mushkrisë dhe ne vitin 1999 ajo ishte shtruar ne spiltal per dobsim te zemres ajo nuk i perballoi sulmit te dytë në zemër më 15 nëntor 2002 ajo psoi nje Infrakt në zemer dhe vdiq ne moshen 60 vjeqare pasi zemra saj ishte dobsuar dhe lodhur ajo ishte dignostifikuar edhe me amnezi ne tru qe ishin shkatuar nga problmet me bronke dhe promblemi me mushkeri i kishte shkatuar krizat në tru dhe zemer trupi saj u nuk u varros por u dogj hiri i trupit te saj u shpernda ne Parkun Stalybridge,Manchester 180 klimotra larg Moor.